Pupínky na zadku: Zdají se být neškodné, může se však jednat o vážné onemocnění

Pupínky na hýždích představují velmi choulostivý problém, který naštěstí obvykle nevyžaduje návštěvu lékaře. V některých případech však může značit i vážnější onemocnění.

pupínky na zadku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pupínky na zadku mohou být jen obyčejné akné, tedy zanícené potní žlázky či vlasové folikuly. Odborníci z MedicalNewsToday vysvětlují, že akné na obličeji je něco jiného než akné na hýždích. Nereaguje tedy na stejné přípravky. Akné na hýždích se odborně nazývá folikulitida a postihuje spíše vlasové folikuly než kožní póry. U pupínků na zadku se navíc vůbec nemusí jednat o akné, ale o závažnější problém.

Akné je nejmenší problém

Přestože je akné (ať už se objeví kdekoli) esteticky nepříjemné, obvykle nebývá spojeno s žádnou zdravotní komplikací. Výjimečně může značit například alergii na lepek či problémy s játry, jak jsme již na JakZdravě zmiňovali. Obvykle však jde čistě o zanícené póry, které dle lékařky Sharleen St. Surin-Lord, MD můžete obvykle vyřešit zvýšenou hygienou, výběrem kvalitního spodního prádla z bavlny, sedavými koupelemi ve slané vodě či zinkovou mastí.

sprcha, ženská ruka pod sprchou iZdroj fotografie: iStock
V případě akné pomáhá zvýšená hygiena, zinkové masti a bavlněné spodní prádlo.

Další příčiny pupínků na hýždích

V některých případech však pupínky na zadku nemusí být pouhým akné, ale jiným onemocněním, které akné pouze připomíná. Léčba je pak obvykle o něco složitější. Může se jednat například o:

  • Opar: Pokud máte na hýždích malé, červené, svědivé puchýřky, mohou být způsobeny oparem. Ten sice nelze zcela odstranit, ale příznaky lze alespoň zmírnit.
  • Plísňová infekce: Je charakteristická vyrážkou, svěděním a olupováním kůže. Může se vyskytnout i na nohou.

Co je to „akné mapa“ a je možné pomocí ní identifikovat onemocnění vnitřních orgánů?

  • Lupénka: Kůže je zarudnutá a olupuje se. V tomto případě je rozhodně vhodné navštívit lékaře a vyzkoušet i některý z domácích léků, které jsme vám na JakZdravě již doporučovali.
  • Ekzém: Pokud pokožka i svědí, může být na vině ekzém. Důsledně se vyhýbejte syntetickým materiálům a poraďte se s odborníkem.
  • Hemoroidy: Svědění se v tomto případě týká i konečníku a jde vlastně o křečové žíly. Jedná se o velmi častý stav a většinou je způsoben chronickou zácpou. Opět je více než vhodné navštívit lékaře.

Jak jste se pupínků na zadku zbavili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články