Když se začne dělat akné: Nežádoucí pupínky mohou být příznakem závažného onemocnění

Akné se může objevit kdekoli na těle. Nejčastěji se objevuje v obličeji, ale můžete se s ním setkat i na zádech či na hýždích. Vyzrát na něj bývá oříšek, klíčem je najít příčinu.

Žena zakrývající si půlku obličeje s akné i Zdroj fotografie: Freepik
                   

K akné se většinou přistupuje jako k estetickému problému. Ovšem někdy má akné závažnější příčiny. Pokud bojujete s černými tečkami a boláky v obličeji neustále dokola, měli byste hledat opravdový důvod, proč se akné stále nevzdává.

Záleží na lokalizaci akné

Dělá-li se vám akné různě po těle, můžete mít problémy uvnitř, jak píše například web Healhtline. Nejpravděpodobnější příčinou jsou potíže s orgány. Akné na bradě se spojuje s gynekologickými potížemi, zejména s vaječníky a dělohou. Akné kolem úst často souvisí s trávicím traktem a zažívacími potížemi. Akné na hýždích může naznačovat hormonální nerovnováhu (nebo nevhodný oděv, který vám zadřel chloupky na zadku).

Akné na zádech může mít více příčin

Ačkoli mezi lidmi existuje rozšířený názor, že za akné na zádech může nevhodný oděv, nemusí to tak být vždy. Pokud vás trápí akné i po výměně umělého vlákna za bavlnu, budete muset hledat příčinu problému hlouběji. Jako první je na místě prověřit, zda máte v pořádku trávení. Nemusí se jednat o potíže, ale třeba o stravu, kterou tělo netoleruje a rozsvítilo vám červenou v podobě pupínků na zádech. Nejčastěji se jedná o lepek, mléčné výrobky nebo jiný alergen. Jak poznat alergii na lepek radila naše redakce již dříve.

Ženská tvář s akné iZdroj fotografie: Freepik
Akné je velmi nepříjemné i v rámci psychiky.

Kromě stravy je dobré vzít v úvahu játra. Nejsou příliš zatížená? Pupínky mohou být reakcí těla na přebytky škodlivých látek v těle. Dále můžete obvinit hormony. Jejich nerovnováha se nejčastěji projevuje právě na kůži v podobě akné, jak informoval web MedicalNewsToday.

Akné a ucpaným pórům řekněte sbohem jednou provždy. Osvědčené domácí rady potvrzují i profesionální kosmetičky

Jak vyřešit problémy s akné

Se středně těžkým a těžkým nebo stále se opakujícím akné, na které nic nezabírá, je dobré navštívit lékaře. Ten může udělat i testy na alergie a doporučí vám postupy a léčebné preparáty, které by mohly zmírnit příznaky. Někdy se doporučuje peeling, pravidelná péče o pleť tonikem, ale můžete vyzkoušet i domácí pleťové masky. Velmi příjemná a účinná je pleťová maska z kurkumy, na níž naleznete recept na JakZdravě.

Jaké jsou vaše zkušenosti s akné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články