Proč je dobré znát pycnogenol: Pomůže zdraví kůži, může podpořit i zdraví srdce

Pycnogenol je doplněk stravy získávaný z kůry borovice. Pochází z Francie. O jeho užitku stále vědci dumají, předběžné výsledky jsou ale více než nadějné.

Borové šišky visící na větvi s modrým nebem v pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Znáte přírodní doplněk stravy nazývaný pycnogenol? Jedná se o chemickou sloučeninu, která se získává z kůry borovice. Tato látka se řadí mezi silné antioxidanty a doporučuje se při léčbě ADHD či extrémně suché kůže. Má ale mnohem větší potenciál. Jeho ochranné účinky na buňky jsou naprosto nevšední. Podle výzkumnice a zdravotnice Debry Rose Wilson je pycnogenol dvacetkrát silnější než vitamín C.

Zdravotní potíže, které pycnogenol pomáhá léčit

Pycnogenol, ačkoli stále probíhají další a další vědecké studie, může podle předběžných závěrů pozitivně účinkovat na příznaky astmatu. Hlavně u dětí by mohl snížit potřebu užívat léky. Kromě toho má pravděpodobně velmi příznivé účinky na srdce, snižuje krevní tlak a pomáhá rozproudit krevní oběh, hlavně v dolních končetinách.

ADHD – hyperaktivita

Existuje studie z roku 2006, ve které došlo ke zlepšení příznaků poruchy pozornosti s hyperaktivitou při léčbě pycnogenolem. Ačkoli ještě není jeho přesný účinek dostatečně probádán, mohl by sehrát významnou roli při léčbě dětí s ADHD.

Vliv pycnogenolu na kůži

Extrakt z borové kůry má pozitivní účinky na pleť. Dokáže zmírnit stárnutí, poskytuje pokožce dostatečnou hydrataci a pružnost. Pomáhá hlavně na suchou kůži. Vědci došli k závěru, že pycnogenol zvyšuje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenu, a dokonce urychluje hojení. Kromě toho chrání kůži před UV zářením i před rakovinou kůže.

Borová kůra a lahvička s kapátkem s borovicovým extraktem iZdroj fotografie: Freepik
Pycnogenol (borovicový extrakt) můžete užívat vnitřně nebo jím potírat kůži

Další nemoci, kdy by mohl pycnogenol pomoci

Vědecké zkoumání stále probíhá, takže není možné na beton říci, že na následující choroby pycnogenol skutečně pomůže. Jisté je zatím jen to, že při pokusech na něj tyto choroby reagovaly zlepšením. Proto by v budoucnu mohl být potenciálním pomocníkem při léčbě artritidy, cukrovky, erektilní dysfunkce, poruch paměti, vysokého cholesterolu, příznaků menopauzy a otoků.

Než se do něj pustíte

Pokud chcete začít užívat pycnogenol, poraďte se nejprve se svým lékařem. Hlavně v případě, že užíváte některé léky. U dospělých bývá dobře snášen, ale s některými léky by mohl vstupovat do interakce. Ze známých vedlejších účinků se uvádí pouze závratě a bolest žaludku.

Protože pycnogenol stimuluje imunitní systém, nedoporučuje se jeho užívání lidem s poruchami imunity. To znamená, že se nehodí na lupus, roztroušenou sklerózu a revmatoidní artritidu. Opatrní by měli být i lidé s lupénkou. Nejen pro ně je z přírodních léků vhodnější propolis. O tom, jak pycnogenol účinkuje na děti, těhotné ženy a kojící matky nejsou k dispozici žádné údaje. Proto se mu, v rámci bezpečnosti, vyhněte, nebo se poraďte s lékařem.

Vyzkoušeli jste někdy pycnogenol? Jaký byl výsledek?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články