Proč je dobré znát propolis: Mohl by pomoci v hojení ran i léčbě infekcí úst

Propolis je jedním ze skvělých přírodních prostředků, které zabíjejí vše, co tělo trápí, včetně plísní, bakterií a virů. Vyrobte si vlastní propolisovou tinkturu či mast.

Propolisové i Zdroj fotografie: Darsie / Creative Commons / CC0
                   

Výzkumy potvrzují, že v přírodě existuje mnoho produktů s antibiotickými účinky. Propolis je jedním z nich. Propolis však není žádnou novinkou, jako lék se používá již více než 2 000 let. Jak připomíná nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS, propolis byl důležitým a cenným produktem v medicíně Starých Egypťanů, Babyloňanů, Arabů, Řeků, Římanů a mnoha dalších starověkých národů.

Léčivé vlastnosti propolisu

Za léčivé účinky propolisu jsou z velké části zodpovědné flavonoidy, což jsou silné antioxidanty, které bojují proti nemocem a poškození v těle. Četné studie zjistily, že propolis je přírodní anestetikum, antioxidant, antiseptikum a antibiotikum, které působí proti většině virů, včetně viru chřipky. Je vynikající v boji proti plísním a parazitům. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že bakterie si na propolis nevytvářejí rezistenci a nemá žádné vedlejší účinky jako syntetická antibiotika.

Propolis je účinný proti vředům, popáleninám a bodnutím. Je také známý tím, že stimuluje tvorbu nových buněk a regeneraci poškozené tkáně. Používá se k léčbě onemocnění uší i ústní dutiny. Poskytuje vynikající výsledky při léčbě a prevenci bolestí v krku. Pomáhá při bolestech zubů, paradentóze, zápachu z úst, hemoroidech, zánětech močových cest a gastritidě.

Příprava tinktury

Dnes, kdy v důsledku nadužívání syntetických antibiotik získala většina mikroorganismů vůči nim rezistenci, je třeba hledat moudřejší řešení, která nabízí příroda. Na výrobu vlastní tinktury budete potřebovat maximálně 96 % ethylalkoholu (nejméně však 60 %), který zakoupíte v lékárně.

Tinktura z propolisu domácí iZdroj fotografie: Pixabay
Tinktura z propolisu

Propolis vložte do skleněné nádoby a poté zalijte alkoholem v poměru 1 : 2. Tuto tekutinu nechte 5-7 dní odstát a 3x denně protřepejte. Následně tinkturu přeceďte a uchovávejte v chladu. Můžete konzumovat 20-90 kapek tinktury každý den, v závislosti na onemocnění. Obvykle se užívá mezi jídly, s půl lžící medu, teplou vodou nebo čajem.

Příprava propolisové masti

Z propolisové tinktury můžete snadno vyrobit i mast. Ve vodní lázni zahřejte (cca na 50 °C) 100 g vazelíny, a až bude zcela tekutá, vmíchejte do ní 20 g propolisové tinktury. Nechte trochu zchladnout a přelijte do vhodné nádobky.

Jak užívat propolisovou tinkturu a mast

Propolisovou tinkturu můžete použít k řešení mnoha potíží. Patří mezi ně zejména:

  • Bolest: Při bolestech žaludku užívejte 20-30 kapek zředěné propolisové tinktury (řeďte 1 ku 3) třikrát denně před jídlem.
  • Mozoly na nohou: Na postižená místa naneste silnou vrstvu propolisové masti. Nechte působit přes noc.
  • Krvácení: Krvácení z řezných ran lze rychle zastavit vatovým tamponem namočeným v propolisu.
  • Plísňová onemocnění kůže: Několikrát denně aplikujte na postižená místa propolisový krém, mast nebo kapky.
  • Popáleniny: Naneste propolisovou mast na gázu a poté ji přiložte na popálené místo.
  • Lupénka: Užívejte 15 kapek propolisu třikrát denně. Současně aplikujte propolisový krém nebo mast.
  • Hemoroidy: Používejte propolisovou mast lokálně a kapky vnitřně.
  • Dýchací potíže: Uvařte si heřmánkový nebo tymiánový čaj. Do šálku horkého čaje přidejte 10 kapek propolisové tinktury. Přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte několikrát denně po dobu pěti minut.
  • Akné, vředy, dermatitida, ekzémy: Postižená místa několikrát denně natírejte propolisovým krémem nebo propolisovou tinkturou.
  • Paradentóza: Aplikujte propolisovou tinkturu na zanícená místa 3krát denně. Předtím si důkladně vyčistěte zuby.

Jaké jsou vaše zkušenosti s propolisem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články