Křečové žíly budou minulostí, občas postačí úplně obyčejné rajče

Křečové žíly dokáží srazit sebevědomí, obzvláště ženám. Jedním z domácích receptů proti křečovým žilám je jednoduchý obklad z nezralých rajčat.

zilky i Zdroj fotografie: iStock
                   

Křečové žíly představují jednak estetický, ale někdy též zdravotní problém, protože mimo jiné zvyšují riziko krevních sraženin. Někdy se křečové žíly zprvu projevují jako jemné metličkové žilky, které jsou viditelné pod povrchem kůže a často mají modravý nebo červený odstín. Naštěstí existuje hned několik domácích receptů, jak se jich zbavit.

Rajčata mají léčivé účinky

Tradiční lidová metoda využívá nezralá zelená rajčata, která obsahují látku solanin známou svými léčivými vlastnostmi. Solanin se vyskytuje také v klíčících bramborách a v lidovém léčitelství se od pradávna využíval k léčbě různých kožních onemocnění. Lékařka Poonam Sachdev, MD dodává, že rajčata obsahují také vitamín C, který působí jako antioxidant a podporuje hojení. 

Jediné, co na tuto domácí léčbu budete potřebovat, jsou nezralá rajčata. Nakrájejte je na tenké plátky a umístěte je na místo, kde jsou žilky viditelné, obvykle to bývá na stehnech nebo lýtkách. Ponechte rajčata působit po dobu 2-3 minut a opakujte tento postup každý den po dobu deseti dnů.

Zelená rajčata na tmavém podkladě, některá celá, některá přepůlená iZdroj fotografie: Freepik
Nezralá rajčata vám pomohou porazit metličkové žilky

Rajčata jako ochrana proti slunci

Jak jsme již na JakZdravě dříve zmiňovali, rajčata mají mnoho dalších výhod. Mohou například sloužit jako přirozená ochrana před slunečním zářením. Obsahují lykopen, který funguje na podobném principu jako ochranné krémy proti slunci. Tím však jejich výhody rozhodně nekončí.  

Podle informací z webu Health mohou snížit riziko srdečních onemocnění až o 14 % tím, že pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů a zvyšují hladinu HDL cholesterolu, který je pro tělo prospěšný. Rajčata také mají protizánětlivé účinky a podporují zdraví kardiovaskulárního systému.

křečové žíly

Křečové žíly ji obtěžovaly tak, že nemohla ani chodit. Dnes zase běhá jako mladá

Babské rady na křečové žíly

Kromě rajčat existuje celá řada dalších možností, jak křečové žíly zvládnout, některé z nich jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli. Jednou z nich je například použití jablečného octa, který se nanese na křečové žíly a nechá několik minut působit. Tento postup se opakuje několikrát denně po dobu alespoň tří týdnů. Pokud domácí léčba nezabírá nebo se objeví další potíže, konzultujte křečové žíly raději s lékařem. 

Jak se vám tento recept osvědčil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články