Rakovina ledvin: Mezi příznaky patří bolest zad i krev v moči

Rakovina ledvin je vážné onemocnění, které vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud máte jakékoli příznaky spojené s rakovinou ledvin, okamžitě se obraťte na lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina ledvin je vážné onemocnění, jehož zákeřnost spočívá v tom, že zprvu nemá žádné nebo jen velmi mírné příznaky. Počáteční symptomy tedy mnoho lidí podcení a k lékaři přijdou až poté, co se jejich stav výrazně zhorší. V té chvíli už se ale obvykle rakovina rozšířila i do dalších částí těla. Zdravotní sestra z oddělení onkologie Teresa Hagan Thomas PHD proto vyzývá, abyste případné symptomy nepodceňovali a včas vyhledali lékaře.

Příznaky rakoviny ledvin jsou zpočátku téměř neznatelné

Jak jsme již výše zmínili, jedním z hlavních problémů s rakovinou ledvin je to, že ve svých počátečních stádiích nemusí vykazovat vůbec žádné příznaky. Nicméně, jak se nádor vyvíjí a roste, mohou se objevit určité symptomy, které byste neměli brát na lehkou váhu:

  • Bolest zad: Bolest zad může být jedním z prvních příznaků rakoviny ledvin. Tato bolest se obvykle projevuje na jedné straně zad, spíše ve spodní části, a může být způsobena růstem nádoru, který tlačí na nervy nebo jiné tkáně v okolí ledviny.
  • Krev v moči: Přítomnost krve v moči je dalším častým příznakem rakoviny ledvin. Krev může být viditelná (růžové, červené nebo hnědé zbarvení moče), ale někdy může být přítomna jen v mikroskopickém množství a pouhým okem ji nezpozorujete. Bývá pak odhalena náhodně u lékaře při vyšetření.
únava iZdroj fotografie: Depositphotos
Únava je typickým symptomem všech druhů rakoviny.
  • Úbytek hmotnosti a únava: Pokročilá rakovina ledvin může způsobit úbytek hmotnosti a únavu, protože tělo bojuje s nádorem a metabolickými změnami, které s ním souvisejí. Tyto symptomy obvykle nejsou specifické vyloženě pro rakovinu ledvin, ale mohou být známkou pokročilého onemocnění, jak jsme již na JakZdravě v souvislosti s rakovinou zmiňovali mnohokrát.
  • Další příznaky: Každý organismus je jedinečný, mohou se tedy objevit i další příznaky, a to v libovolných kombinacích, jako například: bulka v oblasti břicha, chudokrevnost nebo nízký počet červených krvinek, ztráta chuti k jídlu, horečka, otoky (obzvláště nohou a kotníků).

Čistí ledviny, normalizuje krevní tlak: Má ji doma většina lidí, málokdo však zná její účinky

Jak jsme i dále v souvislosti s rakovinou na JakZdravě zmiňovali již nesčetněkrát, pokud máte podezření na rakovinu ledvin, protože se u vás výše uvedené příznaky objevily,  je důležité co nejdříve navštívit lékaře. Čím dříve je zahájena léčba, tím vyšší jsou šance na uzdravení.

Jaké příznaky přivedly k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články