Superpotravina med: Bohatý na antioxidanty, může i zlepšit zdraví srdce

Med je oblíbený nejen jako ingredience do kuchyně. Jeho využití je tradiční i v alternativní medicíně a pomůže s nejedním zdravotním problémem.

med-skorice-pro-imunitu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jeden z nejcennějších produktů, který příroda poskytuje. Jeho využití je totiž opravdu široké. Je také stabilním kamenem alternativní medicíny a není se čemu divit. Jedná se v podstatě o cukr, neobsahující tuk a minimum bílkovin i vlákniny. Lékařka a nutriční specialistka Kim Chin popisuje všechny možné zdravotní výhody medu. Je nutné vyzdvihnout řadu antioxidantů, které med obsahuje, ale je spojován i s příznivými účinky na srdce.

Obsah živin v medu

Med je ovocný produkt, a právě díky tomu se jeho složení může značně lišit. Vše záleží na druzích květin, které včelky, který med produkovaly, opylovaly. Rozdíl může vznikat na základě lokality, období i konkrétních včelstev. Med je v podstatě složený čistě ze sacharidů, obsah tuků, bílkovin, vitamínů i minerálů je v podstatě zanedbatelný. Skládá se jak z ovocného, tak hroznového cukru a vody. Za zmínku stojí rostlinné sloučeniny nazývané polyfenoly, které jsou zdraví prospěšné.

Značně zastoupené antioxidanty

Jako u každého produktu či suroviny záleží na tom, odkud pochází a jak je zpracovaný. Nejinak je tomu i v případě medu. U něj platí, že čím méně je upravovaný či zpracovávaný, tím více aktivních rostlinných sloučenin zvaných antioxidantů obsahuje. Konkrétně se jedná například o flavonoidy či fenolové kyseliny. Obecně platí, že tmavší druhy medu jsou bohatší na obsah antioxidantů než ty světlejší. Díky antioxidantům pomáhá med předcházet cukrovce 2. typu či srdečním onemocněním.

Přírodní lék - med iZdroj fotografie: Pixabay
Med podpoří zdravé srdce, uleví od kašle a pomůže s léčbou popálenin

Podpora pro zdravé srdce

V poslední době se objevují průzkumy, které naznačují pozitivní vliv medu na zdraví srdce. Konkrétně med pomůže snížit krevní tlak, regulovat srdeční tep i snížit hladinu krevního tuku. Ve všech těchto případech se jedná o faktory, které, pokud nejsou v pořádku, mohou značně přispět k rozvoji srdečních onemocnění. Mimo to med obsahuje vzácnou sloučeninu zvanou propolis, kterou produkují právě včely. Propolis je užitečný při zlepšení hodnot hladiny cholesterolu. Tudíž tato sladká pochoutka potěší nejen vaše chuťové pohárky, ale i srdce.

Med v boji proti kašli i popáleninám

Med si někteří přidávají do mléka, aby se jim lépe spalo. To platí i u dětí s kašlem. Lépe se jim spí, med mírní příznaky kašle i zkracuje dobu jeho trvání. Dalším místem pro využití medu je kosmetické odvětví. Samotný med je možné aplikovat na kůži při popáleninách i jiných kožních problémech, například u vředů souvisejících s cukrovkou. Jedná se o vhodnou alternativu cukru, která ovlivňuje hladinu cukru v krvi méně než běžný cukr. Přitom zařazení medu do jídelníčku není vůbec nic obtížného.

Jak si nejraději vychutnáváte med?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články