Už nikdy žádné chrápání: Jen jedna lžička a pak už bude navždy klid

S chrápáním se potýká více než čtvrtina populace. Příčin může být mnoho, stejně jako lidových rad, jak se s tímto problémem vypořádat. Některé přeci jen mohou pomoci.

Muž chrápající v posteli a žena ucpávající si polštářem uši i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ruší vás chrápání partnera? Nebo dokonce to vaše vlastní? Pak by vám mohl pomoci odvar z přírodních surovin. Někdy pomůže také dodržovat základní pravidla spánkové hygieny, větrat často v ložnici a udržovat v ní příjemnou teplotu na spaní. Ale hlavně nespěte na zádech, to výrazně sníží pravděpodobnost, že vaše oddechování bude připomínat motorovou pilu.

Proč chrápeme?

Lidé chrápou proto, že dojde ke snížené průchodnosti horních dýchacích cest. Vzduch prochází úzkým prostorem, mění se tlakové poměry v hrdle a dochází k vyluzování chrápavého zvuku, jak popisuje web Healthline. Vyskytuje se při odchylce nosní přihrádky, sníženém svalovém napětí, v těhotenství, po konzumaci alkoholu a kouření. Více náchylní ke chrápání jsou lidé se zvýšenou tělesnou hmotností.

Odvar proti chrápání

Co budete potřebovat?

  • 1 čajovou lžičku směsi sušené bazalky, růže a pomerančové kůry
  • a 250 ml vody.

Postup přípravy receptu:

  1. Směs bazalky, růže a pomerančové kůry dejte do vody a nechte vařit.
  2. Po deseti minutách odstavte a váš nápoj je hotový.
Listy bazalky v misce pohled shora iZdroj fotografie: Pixabay
Bazalka má mnoho skvělých účinků na zdraví. Pomáhá proti stresu a využívá se i v aromaterapii.

Aplikace a dávkování:

Každý večer před spaním vypijte šálek připraveného odvaru. Nepijte k tomu žádný alkohol, nepoužívejte sedativa a neležte při usínání na zádech. Na JakZdravě jsme psali o mnohem lepší poloze – poloze na levém boku. To všechno pomůže snížit riziko chrápání na minimum. Také kontrolujte vlhkost v ložnici, abyste v ní neměli suchý vzduch. Vyzkoušet můžete ještě další potraviny, které pomáhají proti chrápání a o kterých psala naše redakce dříve.

5 varovných příznaků cukrovky, které mají lidé tendenci přehlížet nebo bagatelizovat. Pozor na chrápání

Bazalka a její účinky

Podle zdravotní sestry a dietetičky Marshi McCulloch má bazalka uklidňující účinky na nervový systém. Používá se hlavně v aromaterapii. Má antibiotické vlastnosti a pomáhá relaxovat cévy podobně jako aspirin. Pomáhá na trávení, zklidňuje žaludek a má hojivé účinky na žaludeční vředy. Ulevuje při stresu a může podat pomocnou ruku i při depresivních stavech.

Čím se povedlo zvítězit nad chrápáním vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články