Spaní na levém boku zamezí chrápání, uleví od bolesti kloubů a zad

Spánková poloha může rozhodnout o tom, zda vás ráno budou bolet záda nebo se budete cítit ještě hůř, než když jste si šli lehnout. Ale může to být i jinak.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ačkoli se dříve doporučovalo spát v poloze na zádech, v současnosti se za ideální považuje spánek na levém boku. Doktorka Avi Varma říká, že spaním na boku, ať už na levém nebo pravém, se minimalizuje riziko chrápání, které je nejčastější příčinou spánkové apnoe (a manželských a partnerských nedorozumění). Kromě toho spaní na levém boku ulehčí fungování vnitřních orgánů.

Výhody spaní na levém boku

Když ležíte na levém boku, srdce nemusí vynakládat tolik úsilí, aby natlačilo krev do aorty. Také se snižuje riziko pálení žáhy kvůli zakřivení žaludku. Vliv na trávení má poloha na levém boku i na střeva, kde se usnadňuje pohyb tráveniny. Tím se minimalizuje nadýmání a nezaděláváte si na zácpu. Tato poloha též umožňuje volné proudění lymfy, takže nehrozí, že by se mohla někde nahromadit a vytvářet otoky. A v neposlední řadě poloha na boku odlehčuje páteři a kloubům. Vyhnete se především bolesti dolní části zad.

Prevence některých nemocí

Spaní na boku (ať už preferujete levou nebo pravou stranu) může snížit riziko vzniku některých onemocnění, jako je například infarkt, vysoký tlak, nepravidelnosti srdečního rytmu, mrtvice a cukrovky. Existuje domněnka, že spánek na levém boku je kvalitnější a snižuje se pravděpodobnost, že se u vás objeví problémy s kognitivními schopnostmi (tj. paměť, koncentrace, apod.)

Co když měníte v noci polohy?

Jestli se vám spí pohodlněji v jiné poloze nebo polohy střídáte, je to naprosto v pořádku. Nemusíte spát v ideální poloze celou noc. Hodí se ale polohu na levém boku zaujmout, když si chcete dát šlofíka po vydatném jídle. Tělu se bude lépe trávit, vám pohodlněji ležet a příjemně si odpočinete.

Mladá žena spící v bíle povlečené posteli na boku iZdroj fotografie: Freepik

Nevhodná spánková poloha

Nejhorší poloha pro spánek, kterou můžete zaujmout, je poloha na břiše. Dochází při ní k útlaku orgánů a zvýšený tlak působí hlavně na žaludek. Velice trpí páteř, hlavně spodní část zad a krční páteř. V této poloze setrvávejte, pokud to jde, co nejméně.

Jaká spánková poloha je vaše nejoblíbenější?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články