Veškerá špína okamžitě vyteče z ucha, stačí jen jediná aplikace

Nahromaděný ušní maz může vést ke snížení kvality sluchu a nepříjemným pocitům v uchu. Stačí však použít jednoduchý domácí prostředek a problémy budou záhy pryč.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí nedokáže vystát ušní maz, a proto se jej snaží za každou cenu zbavit. Bohužel na to však v mnoha případech jdou špatně, například použitím vatové tyčinky – ta ovšem může lepkavou hmotu akorát zarazit zpátky do ucha a způsobit tak nepříjemné potíže nebo dokonce poškodit ušní bubínek. Mnohem lépe uděláte, když si před vysprchováním nalijete do svého ucha jeden účinný prostředek, který okamžitě odstraní veškeré nečistoty, a to bez jakéhokoliv rizika vedlejších účinků či poškození ušního ústrojí.  

Rizika používání vatových tyčinek 

Ušní maz je produkt lidského těla a jeho výskyt má svůj důvod – slouží především k tomu, aby ochránil vnitřní ústrojí ucha a vyplavil přebytečné nečistoty, které se v něm postupem času nahromadily. Ve většině případů tedy není třeba používat žádné vatové tyčinky, neboť maz vyteče snadno sám a pomáhá správně čistit sluchová orgán. Kromě toho jejich používání může také narušit funkci ucha a zatlačit lepkavou tekutinu hlouběji do hlavy, což ve výsledku povede k tomu, že jej bude produkovat ještě více. 

Dalším problémem vatových tamponů je skutečnost, že při jejich používání dochází k vytlačení části vosku do zvukovodu a následnému vzniku voskové zátky – stejně tak můžete tímto způsobem výrazně poškodit ušní bubínek (zejména pokud zatlačíte vatovou tyčinku příliš hluboko). Pokud se ušního mazu chcete přesto zbavit, můžete na to jít mnohem snadněji a bezpečněji. Stačí použít jednoduchý domácí přípravek, který vyplaví veškeré nečistoty z uší již během několika sekund, a to navíc bez jakéhokoliv dalšího rizika. 

Použijte peroxid vodíku 

Abyste se snadno a rychle zbavili veškerých nečistot, které se nahromadily ve vašich uších, stačí si zhruba 10 minut před sprchováním nalít do ucha jednu kapku 3 % roztoku peroxidu vodíku. Tento jedinečný přípravek totiž obsahuje účinné složky, díky kterým ušní maz rychle změkne a bude vám snadněji vytékat z uší. Samozřejmě je nutné poznamenat, že byste na to měli jít opatrně a provádět tento postup maximálně jednou do měsíce, jinak by mohl způsobit určitá poškození nebo přílišné vysušení uší. 

Peroxid vodíku na stole iZdroj fotografie: Depositphotos
Peroxid vodíku odstraní ušní maz během několika vteřin

Při provádění této metody byste měli brát v potaz také určité zásady. Za prvé, roztok peroxidu vodíku by neměl být vyšší než 3 %, a za druhé, nepoužívejte jej, pokud máte příliš suché uši, protože v takovém případě nemusí zafungovat přesně tak, jak by měl – mnohem lépe uděláte, když si do vysušeného ucha nalijete olej s minerály, který naopak pomůže obnovit množství lepkavé hmoty a vrátí ji zpět na normální úroveň. Je důležité poznamenat, že pokud se objeví jakékoliv problémy, a to i před provedením této metody, raději se poraďte s lékařem. 

Vyzkoušet můžete také vodu s octem

Čištění uší by mělo být prováděno vždy opatrně, abyste si nepoškodili ušní kanál nebo bubínek. Pokud nechcete použít peroxid vodíku, nabízí se také obyčejná voda, kterou je můžete smývat – snadno tak odstraníte všechny nečistoty a to bez jakéhokoliv rizika poškození. Dalším užitečným způsobem, jak si pomoci, je použití octa a teplé vody. Kapka této směsi působí téměř identicky, jako peroxid vodíku. Ještě než ji však použijete, ujistěte se, že nemáte v uchu infekci nebo nějaké rány. 

Jakým způsobem si čistíte uši vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články