Uši jako odraz celkového zdraví: Na barvě mazu záleží, včasně indikuje onemocnění ohrožující na životě

Uši jako dokonalý indikátor zdraví. Zjistěte, jak na tom po této stránce jste. Stačí si všímat pouze jedné věci, která vám prozradí nedostatky vašeho zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že uši jsou podstatnou částí našeho těla a to, že je velmi důležité je pravidelně čistit a správně o ně pečovat, ví snad každý. Méně lidí se však kromě toho zaměřuje na signály, které naše uši mohou vykazovat. Ušní maz, který produkují, totiž zohledňuje naše zdraví a díky němu se můžeme dozvědět, jak na tom po této stránce jsme.

Ušní maz jako indikátor zdraví

Čištění uší a celková péče o ně je pro vás a vše zdraví velmi důležité. Také je však důležité pozorně si všímat toho, co se vám vaše tělo snaží říct. U uší se jedná zejména o ušní maz, který může mít hned celou řadu podob. Podle té poté poznáte, zda je ve vašem těle vše v pořádku nebo zda mu něco chybí, a vaše zdraví je tak ohrožené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ušní maz šedé barvy

Jednou ze zásadních vlastností, které si na ušním mazu musíte všímat, je jeho barva. Ta totiž jako první dokáže upozornit na to, co není v pořádku. Pokud je však váš ušní maz barvy šedé, nemusíte se ničeho obávat. Je to totiž zcela běžná barva, která je ovlivněna především množstvím prachu kolem vás. U lidí z měst tedy bývá tato barva častější než u těch, kdo bydlí na vesnici či mimo městský ruch.

Ušní maz hnědé barvy

V případě, že při čištění uší narážíte na maz, který je výrazné hnědé barvy, znamená to pouze jedno. Pravděpodobně toho na vás bylo poslední dobou příliš mnoho a vaše tělo se vyrovnává se zvýšenou hladinou stresu či dokonce depresí. Nejlepším řešením je tak odpočinek a několik dní klidu a volna. Zkuste si dopřát pořádný relax a odstraňte vše, co vás trápí nebo tíží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ušní maz černé barvy

Pokud po čištění uší objevíte stopy příliš tmavého nebo dokonce až černého ušního mazu, zůstaňte v pozoru. Pokud se to stane jednou, nejspíš se vám do ucha dostala nějaká nečistota, která zbarvuje, pokud se tento jev ale opakuje, máte nejspíše problém. Černá barva ušního mazu totiž nepopiratelně značí začínající houbovou infekci, která vás při nesprávné nebo pozdní léčbě může zásadně potrápit.

Ušní maz bílé barvy

V takovém případě, kdy je váš ušní maz bílé nebo velmi světlé barvy, nezaškodí poohlédnout se po pořádné dávce vitamínů. Ty totiž tělu očividně chybí a jedním z důkazů je právě onen světlý ušní maz. Nejčastěji se jedná o nedostatek železa a mědi a je proto potřeba tyto látky bezodkladně doplnit. Nejlépe pomocí vyvážené stravy, sáhnout můžete ale i po vitamínových doplňcích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ušní maz se stopami krve

Pokud při čištění uší narazíte na krev, rozhodně byste měli zpozornět. Může se sice jednat pouze o povrchový škrábanec či jinou drobnou ranku, ale také to může znamenat poškození ušního bubínku či dokonce jeho aktivní zánět. V takovém případě hrozí celá řada potíží, včetně ztráty sluchu. Na místě je tedy okamžitá návštěva lékaře, který přesnou příčinu odhalí a navrhne řešení a správnou léčbu.

Ušní maz s výrazným zápachem

Další poměrně nepříjemný problém nastává, když je váš ušní maz zapáchající. V takovém případě se totiž velmi často jedná o zánět středního ucha. K tomu se také přidává občasný pocit, jako byste slyšeli hluk uvnitř hlavy a samozřejmě také nepříjemné bolesti. Pokud tedy některý z těchto signálů zaznamenáte, vydejte se rovnou k lékaři a v žádném případě neotálejte s léčbou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tekutý ušní maz

Pokud se vám zdá, že váš ušní maz poslední dobou změnil svou konzistenci a nyní se podobá spíše tekutině, je dobré kontaktovat lékaře. Obvykle se tak projevuje začínající zánět a není dobré nic odkládat. Čím dříve se objeví příčina a začne případná léčba, tím méně nepříjemných starostí vás čeká.

Suchý ušní maz

Opakem tekutého ušního mazu je ten suchý. V tomto případě se však nejčastěji jedná o nedostatek tuků a je tak důležité je doplnit. Dalším důvodem poté může být také dermatitida nebo jiná onemocnění způsobující suchou pokožku. Zkuste tedy nejdříve doplnit tuky, a poté přemýšlejte nad návštěvou kožního specialisty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil