Když má člověk studené končetiny: Na vině může být anémie i arteriální onemocnění

Studené končetiny mohou mít zcela banální příčiny, mohou však značit i závažnější potíže, včetně anémie a arteriálních onemocnění.

Sepnuté ruce staré ženy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Studené končetiny jsou někdy naprosto běžným jevem, zejména v chladném počasí. Jak ale vysvětluje lékařka Stacy Sampsontento stav může mít i závažnější příčinu, která vyžaduje důkladnou léčbu. Na vině totiž může být například anémie či arteriální onemocnění. Je proto vhodné konzultovat tento problém s lékařem.

Studené končetiny mohou mít množství příčin

Jak jsme již na JakZdravě dříve vysvětlovali, studené končetiny mohou indikovat celou řadu zdravotních problémů – od onemocnění jako diabetes, Raynaudův syndrom či hypotyreóza až po poškození nervů či cév. Dle odborníků z MedicalNewsToday za studenými končetinami často stojí anémie či arteriální onemocnění.

Anémie

Anémie je stav charakterizovaný nedostatečným množstvím červených krvinek nebo nízkou hladinou hemoglobinu, který přenáší kyslík do jednotlivých buněk. Již dříve jsme na JakZdravě popisovali, že mezi příznaky anémie patří únava, dušnost a bledost kůže. Dalším příznakem mohou být právě studené končetiny. Zejména pokud je anémie způsobena nedostatečným přísunem železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové.

Právě nedostatek železa je jednou z nejčastějších příčin anémie a může být způsoben nedostatečným příjmem železa ve stravě, nadměrnou ztrátou krve (například z důvodu silné menstruace nebo vnitřního krvácení), případně i neschopností těla dostatečné množství železa absorbovat. 

železo špenát iZdroj fotografie: Pixabay
Mezi potraviny bohaté na železo patří játra a vnitřnosti, vejce a špenát.

Arteriální onemocnění

Další možnou příčinou studených končetin může být arteriální onemocnění, jako je například ateroskleróza. Toto onemocnění se vyznačuje zúžením tepen kvůli nahromadění plaků tvořených tukem, cholesterolem a dalšími látkami na stěnách tepen. To má za následek snížený průtok krve a kyslíku do končetin, což vede k pocitu studených nohou a rukou.

studené končetiny

Máte neustále studené končetiny? Pravděpodobně se jedná o tuto vážnou nemoc

Kromě studených končetin mohou být dalšími příznaky arteriálního onemocnění bolesti nebo necitlivost v končetinách. Pokud máte podezření, že by příčinou studených končetin mohla ve vašem případě být právě arteriální onemocnění nebo výše zmíněná anémie, poraďte se co nejdříve s lékařem.

Co bylo příčinou studených končetin u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články