Studené nohy a ruce: Může jít o anémii či arteriální onemocnění

Pokud vás často trápí studené nohy či ruce, pak byste měli rychle zpozornět. Mohlo by se totiž jednat o známku nebezpečných zdravotních problémů.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Neustálý pocit chladu v rukou či nohou může být známkou nebezpečných onemocnění či jiných problémů, které byte nikdy neměli přehlížet. Příznak může často odkazovat například na anémii, cukrovku nebo nedostatek určitých živin v těle, které jsou potřeba pro udržení zásadních funkcí organismu. V každém případě byste jej proto podle lékařky Stacy Sampson měli řešit co nejdříve s odborníkem, který vám doporučí vhodné metody zotavení. 

Anémie z nedostatku železa 

Jedná se o velmi nebezpečný stav, během kterého se v těle nachází méně správně fungujících červených krvinek, než je normální. Často k němu dochází zejména v důsledku nedostatečného příjmu železa a mezi jeho běžné příznaky patří kromě únavy také neustálý chlad rukou a nohou. To především proto, že kvůli nízké hladině tohoto minerálu nedokáže krevní oběh efektivně transportovat krev bohatou na kyslík z plic do zbytku těla. 

Arteriální onemocnění

Na vině může být také často arteriální onemocnění, které způsobuje zúžení tepen a snížení jejího průtoku do nohou a chodidel. To znamená, že dolní končetiny nemohou získávat dostatek krve bohaté na kyslík a zejména během zimy je tělo nedokáže dostatečně zahřát. Většina pacientů se tak neustále potýká s nepříjemnými příznaky, jako je právě chlad nohou. Na pozoru by podle serveru WebMD měli být zejména osoby starší 50 let. 

Co vám tělo vzkazuje skrze dlaně: 5 očividných projevů, které mohou značit poruchy krevního oběhu i diabetes

Cukrovka a špatný krevní oběh 

Cukrovka je obávané onemocnění, které se může závažně podepsat na lidském zdraví. Pokud vám byla diagnostikována, je možné, že se čas od času projeví právě studenýma rukama a nohama. Důvodem je především skutečnost, že v důsledku vysokých hladin cukru v krvi dochází ke snížení funkce krevního oběhu a stejně tak i k poškození nervů. To se mimo jiné může projevit také neustálým „mravenčením“ chodidel a jejich častou necitlivostí.

Křeč v nohách iZdroj fotografie: iStock
Cukrovka může vést ke studeným nohou

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom je další nepříjemný stav, který způsobuje chlad a necitlivost rukou nebo nohou, a to z důvodu zúžení tepen, což brání krvi v normální cirkulaci. Během tohoto onemocnění mohou mimo jiné prsty vašich končetin také měnit svou barvu, a to především doběla, domodra nebo dočervena. Jakmile se pak váš krevní oběh dostane zpět do normálu, prsty začínají brnět, pulzovat nebo otékat. Jedná se o velmi nebezpečný problém, který byste neměli nikdy ignorovat a co nejrychleji jej konzultovat s odborníkem. 

Bílé ponožky na ženských nohou

Proč spát v ponožkách: Snižují příznaky Raynaudova syndromu a pomohou s lepším usínáním

Nedostatečná funkce štítné žlázy 

Nedostatečná funkce štítné žlázy je stav, kdy tento malinký orgán neprodukuje dostatek hormonů potřebných pro udržení metabolických funkcí těla. Běžně jím trpí zejména ženy starší 60 let, ovšem objevit se může u obou pohlaví a též u malých dětí. Kromě únavy, bolesti a ztuhlosti kloubů a deprese může způsobovat neustálý pocit chladu v končetinách, a to kdykoli během dne. Na webu JakZdravě jsme také psali o lidovém nápoji, který skvěle podpoří funkci štítné žlázy

Jak často trápí chlad rukou či nohou vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články