Studený pot, bolest na hrudi a závratě: Se srdcem možná není něco v pořádku

Pokud na sobě poznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. S vaším srdcem je pravděpodobně něco v nepořádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Onemocnění srdce jsou považována za jeden z nejnebezpečnějších problémů, které mohou postihnout lidi v každé věkové kategorii. Ať už se jedná o potíže s koronárními tepnami, arytmii nebo srdeční selhání, je velmi důležité být na pozoru před obecnými příznaky, které na ně odkazují, a v případě jejich rozpoznání co nejrychleji zakročit. V opačném případě by totiž mohlo podle lékařky Helen Chen dojít k závažnému poškození vašeho srdečního svalu a vzniku komplikací, které mohou vést k invaliditě nebo dokonce samotné smrti. 

Onemocnění srdce a možné příčiny problému 

Srdeční onemocnění mohou vážně poškodit zdraví člověka, a proto je dobré se nejprve zaměřit na jejich příčiny a těm se vyhnout. Často k nim vede zejména cukrovka, vysoký krevní tlak nebo vrozené vady – v některých případech mohou být na vině dokonce bakterie, paraziti nebo viry, které způsobují srdeční infekce. Ty následně poškodí sval natolik, že dojde k jeho selhání nebo jiným potížím. Dále se může srdeční onemocnění vyvinout v případě, pokud má pacient nízký přísun kyslíku živin do srdce a problémy se srdečním rytmem. 

Riziko srdečních onemocnění samozřejmě zvyšují některé faktory životního stylu a zdravotní stavy. Ty zahrnují zejména vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, pravidelné kouření, nadměrný příjem alkoholu, nadváhu a obezitu, cukrovku, nesprávně nastavený jídelníček, stáří, časté vystavování se stresu a úzkostem, spánkovou apnoe a nízkou úroveň aktivity. Mnohé z těchto faktorů lze podle webu MedicalNewsToday ovlivnit, a proto byste měli ve svém vlastním zájmu zajistit, aby pro vás nepředstavovaly žádné další riziko.

Budete letos dlabat dýni? Nevyhazujte zbytky. Její blahodárné účinky na zdraví srdce jsou k nezaplacení

Nejčastější příznaky srdečních onemocnění

Příznaky srdečního onemocnění závisí ve většině případů na konkrétním typu člověka a některé z nich dokonce nemusí způsobovat žádné příznaky. Většinou pak dochází k rozpoznání problému až v případě, kdy ovlivní vaše zdraví natolik, že organismus nebo jednotlivé funkce těla začnou selhávat (například srdeční selhání). Existují však obecné příznaky, o kterých je známo, že odkazují právě na kardiovaskulární změny a rozhodně byste je neměli nechat bez povšimnutí. Jedná se zejména o následující symptomy: 

muž držící se za hruď iZdroj fotografie: Depositphotos
Srdeční onemocnění způsobuje bolest na hrudi
 • angina nebo bolest na hrudi
 • potíže s dýcháním, dušnost
 • únava a časté závratě
 • otok v důsledku zadržování tekutin nebo edém
 • bolest na hrudi
 • bušení srdce, i když jste v klidném stavu 
 • nevolnost
 • bolest břicha
 • studený pot (často se objevuje během noci) 
 • bolest rukou, čelistí, zad nebo nohou
 • pocit dušení
 • oteklé kotníky
 • nepravidelný srdeční tep
Aloe vera pečuje o pokožku

5 jedinečných vlastností aloe vera: Oceníte ho při spáleninách a výrazně také zlepší funkci srdce a cév

V případě, že na sobě rozpoznáte jakýkoli z výše uvedených příznaků, raději si co nejrychleji přivolejte záchrannou pomoc nebo se dostavte do nemocnice. Tam se o vás postarají odborníci a pomohou vám určit, zda je vše v pořádku nebo budete potřebovat pomoc. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, že se objeví několik z výše uvedených příznaků najednou, neboť by mohlo jít o jasnou známku toho, že je s vaším srdcem něco špatně. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jak může bolest zubů poukazovat na srdeční selhání.

Jak se před srdečními onemocněními chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články