Noste u sebe tento bílý prášek, dokáže vám i v nejhorší situaci zachránit život

Pokud trpíte kolísavým nebo nízkým tlakem, měli byste s sebou tento prášek nosit neustále. V případě nouze vám pomůže předejít mdlobám a následnému zranění.

sůl i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Když jsem poprvé uviděla u kamaráda sáček s bílým práškem, moje první myšlenka byla, že začal brát drogy. Naštěstí tomu tak nebylo a ze záhadného bílého prášku se vyklubala obyčejná sůl. Kamarád totiž trpí na křeče a navíc měl v té době kolísavý krevní tlak a na obojí sůl pomáhá, dá se tedy použít jako první pomoc v případě nouze.

Kolísavý krevní tlak dokáže pekelně zkomplikovat život

U zdravého člověka by se měl krevní tlak pohybovat kolem hodnoty 120/80. Pokud dlouhodobě překračuje hodnoty 140/90, jedná se o hypertenzi, kterou je potřeba léčit. Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, vysoký krevní tlak je velmi nebezpečný, ničí kardiovaskulární systém a je hlavním rizikovým faktorem infarktu i mrtvice.

Nízký krevní tlak, tedy tlak pod 100/60 nebezpečný není, ale může způsobit řadu potíží, zvláště pokud je tak nízký, že omdlíváte. Kolísavý krevní tlak pak znamená, že se krevní tlak mění více, než je běžné, a osciluje mezi vysokým a nízkým. Nese tak nebezpečí obou variant.

Při náhlém poklesu tlaku vám může pomoci obyčejná sůl

Krevní tlak v průběhu dne klesá a stoupá v závislosti na fyzické a psychické zátěži a dalších faktorech. Pokud však trpíte kolísavým krevním tlakem, může být pokles tak silný, že způsobí závratě a mdloby a vy pak můžete omdlít a při pádu se zranit (nebo ještě hůř). V takovou chvíli vám může pomoci právě kuchyňská sůl.

sůl na mdloby, dělník ležící na zemi po ztrátě vědomí iZdroj fotografie: Freepik
Při náhlém poklesu tlaku můžete omdlít.

Dá se totiž v akutních případech použít k rychlému zvýšení tlaku, takže když cítíte, že na vás jdou mdloby, stačí půl lžičky soli a pokles byste měli ustát. Pokud se to nestane někde na ulici, kde nemáte jinou možnost než pozřít sůl přímo, je nejlepší sůl rozmíchat ve sklence vody a přidat do ní i šťávu z poloviny citronu. I vitamín C totiž tlak zvýší.

Abnormality krevního tlaku je potřeba řešit

Sůl je jen nouzovým řešením. Pokud váš krevní tlak není v normě, je potřeba jej léčit. U nízkého tlaku postačí úprava životosprávy, tedy dostatek pohybu a zdravá strava. Dbejte také na to, abyste pili dostatek tekutin a můžete do pitného režimu zařadit i zelený čaj či odvar z hlohu.

13 potravin, které podporují cirkulaci krve a snižují krevní tlak + jak vůbec poznat, že je něco v nepořádku

Vysoký krevní tlak konzultujte s lékařem, je možné že bude zapotřebí užívat léky. I v tomto případě hraje velkou roli životní styl a strava, jak už jsme ostatně na JakZdravě vysvětlovali. Méně solte, dostatečně se hýbejte a vybírejte si správné potraviny.

Sůl vám může pomoci i s dalšími problémy

Jak jsem již v úvodu zmínila, sůl pomáhá také jako nouzové řešení proti křečím. Lékařka Zilpah Sheikh, MD vysvětluje, že při fyzické námaze, a to obzvláště v horku, tělo ztrácí prostřednictvím potu hodně soli. To pak často vede ke křečím. Pokud sůl doplníte, křeče se vám vyhnou. V případě sportu či těžké fyzické práce tak stačí sklenka vody se čtvrt lžičkou soli.

Himalájská sůl i jako pomocník: Zabrání svalovým křečím a sníží i krevní tlak

Lékařka dodává, že sůl může pomoci i s léčbou potíží jako jsou opary, ekzémy a další kožní problémy, vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi či respirační onemocnění spojené s ucpaným nosem. Odborníci z Healthline ale připomínají, abyste to se solí nepřeháněli. Nadměrná konzumace soli s sebou nese značná zdravotní rizika. Snažte se přijímat méně než 2 300 mg sodíku denně, optimálně 1 500 mg, což odpovídá 3/4 čajové lžičky soli.

K čemu (kromě vaření) používáte sůl vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články