Bolesti hlavy, bolest na hrudi a změny vidění: Možná jde o vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je nebezpečný problém, který může mít fatální dopady na lidské zdraví. Pokud rozpoznáte tyto příznaky, možná se s ním potýkáte i vy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vysoký krevní tlak může mít z dlouhodobého hlediska závažný dopad na lidské zdraví, a to i přesto, že často nemusí vykazovat žádné (nebo jen nepatrné) příznaky. Mnoho lidí jej dokonce podle Judith Marcin může mít léta, aniž by to věděli, načež se o problému dozvědí až v momentě, kdy způsobí nebezpečné onemocnění, jako je například srdeční infarkt, záchvat, nebo dokonce mozková mrtvice. Přesto však lékaři dali dohromady několik častých známek, které jsou pro tento faktor typické, a pokud se objeví, neměl by je nikdo ignorovat. 

Příznaky vysokého krevního tlaku 

Skutečnost, že je vysoký krevní tlak často bez příznaků neznamená, že je neškodný. Naopak tento nebezpečný faktor způsobuje silné poškození tepen, a to zejména těch v ledvinách a očích, přičemž výrazně zvyšuje riziko nebezpečných onemocnění, jako je právě mozková mrtvice, srdeční infarkt a další kardiovaskulární problémy. Jedná se o chronický stav, který je třeba začít léčit co nejdříve, a proto byste v případě jeho rozpoznání neměli na nic čekat a co nejdříve se poradit se svým praktickým lékařem. Mezi jeho typické příznaky patří: 

  • tupé bolesti hlavy
  • závratě

Krvácení z nosu

Většina ostatních příznaků se objevuje především v momentě, kdy krevní tlak náhle a extrémně prudce stoupne a způsobí tzv. hypertenzní krizi – tu rozpoznáte tak, že jeho hodnoty vystoupají nad hranici 180 mm/Hg systolického tlaku nebo nad hranici 120 diastolického tlaku. K tomuto stavu může dojít také ve chvíli, kdy vynecháte předepsané léky, které již nějakou dobu užíváte. Hypertenzní krize se může projevit silnou bolestí hlavy nebo migrénou, těžkou úzkostí, bolestí na hrudi, změnami ve vidění a těžkou dušností.  

Muž leží na zemi a drží se za srdce, žena se snaží přivolat pomoc. iZdroj fotografie: Depositphotos
Hypertenzní krize může vyvolat záchvat

Pokud na sobě tedy některé z těchto známek rozpoznáte, raději si sami změřte krevní tlak pomocí vhodného přístroje. Po měření počkejte několik minut a poté tlak znovu zkontrolujte, abyste se ujistili, že byl první údaj správný. V případě, že bude naměřený tlak stále značit hypertenzní krizi, měli byste dle webu WHO okamžitě volat tísňovou linku nebo rovnou záchranku, protože vám skutečně může jít o život. Tento stav může vést k mnoha závažným komplikacím, včetně: 

  • hromadění tekutiny v plicích
  • otoku na mozku nebo krvácení
  • trhliny v aortě, hlavní tepně těla
  • mozkové mrtvice
  • záchvatů 

Jak se před vysokým krevním tlakem ochránit 

Abyste se ochránili před vysokým krevním tlakem, je důležité zaměřit se na některé změny životního stylu – někteří lidé však budou muset navíc užívat vhodné léky. Pokud však nejste vystaveni vyššímu riziku, snažte se jíst více zeleniny a ovoce, pravidelně se hýbat (nejlépe pomáhá pravidelná chůze, běh, plavání nebo tanec), budovat sílu pomocí zvedání závaží, a pokud máte nadváhu nebo obezitu, raději co nejrychleji zhubněte – s tím vám dokáže pomoci správný tréninkový plán pro hubnutí – o jednom z nich jsme se již dříve na webu JakZdravě zmiňovali.

Už žádný vysoký krevní tlak: Jeden recept a utrpení je pryč

Je také důležité se naopak vyhýbat některým pokrmům a vyvarovat se návyků, které mohou krevní tlak zvyšovat. Jedná se především o přílišnou konzumaci slaných jídel a potravin s vysokým obsahem nasycených nebo trans-tuků, kouření, nadměrné konzumace alkoholických nápojů, zneužívání léků a nadměrné vystavování se stresovým situacím. Dále také může problém podstatně zhoršit nedostatečný spánek, a proto se snažte za každou cenu dopřát si denně alespoň 7 hodin odpočinku, což udrží vaše tělo v dobrém stavu. 

Jak proti vysokému krevnímu tlaku bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články