Himalájská sůl i jako pomocník: Zabrání svalovým křečím a sníží i krevní tlak

Sůl je základem života na zemi. Je k nalezení v moři, na pevnině i v lidském těle. Je nezbytná pro život. Himalájská sůl je jiná barvou i vlivem za zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejen díky pohádkám je známo, že sůl je nad zlato. Není řeč jen o důležitosti soli pro chuť pokrmů, ale také o její důležitosti obecně. Skládá se z chloridu sodného a přirozeně se vyskytuje v mnoha potravinách. Využívá se jako zvýrazňovač chuti i jako konzervační látka. Himalájská neboli někdy také růžová sůl je považována za nutričně lepší než klasická bílá sůl. Vědci F. Fayet-Moore a P. Carr uvádí, že himalájská sůl obsahuje řadu základních živin včetně železa, zinku, vápníku, arsenu, olova či kadmia. Což se projevuje účinky na lidské zdraví.

Porovnání himalájské soli s kuchyňskou solí

Mezi himalájskou a kuchyňskou solí jsou ve složení jisté rozdíly, ale i mezi růžovými solemi samostatně jsou k nalezení veliké rozdíly. Nejen v poměrech jednotlivých živin, ale také v použití kontaminantů. Himalájská sůl obsahuje vyšší obsah živin, ale také sodíku, který je spolu s chlorem základním stavebním kamenem každé soli. Množství sodíku je vyšší než u jiných solí, tudíž je nutné na to myslet a nepřekračovat doporučené dietní cíle. Sůl tmavší barvy obecně obsahuje vyšší množství minerálů.

Zabraňuje svalovým křečím

Téměř každý má zkušenosti se svalovými křečemi. Nejčastěji se s nimi lidé setkávají při nebo po větší fyzické zátěži. Pokud nahradíte klasickou sůl himalájskou solí, rozdíly poznáte okamžitě. Růžová sůl totiž pomáhá proti bolesti svalů, křečím i otokům. Právě otoky je schopná Himalájská sůl zlepšovat díky tomu, že umí udržovat rovnováhu vody v těle. To je velice důležité i pro svaly a nervy.

iZdroj fotografie: Freepik

Snižuje krevní tlak

Obecně je udáváno, že příliš mnoho soli zvyšuje krevní tlak. Toto tvrzení ovšem platí pro bílou neboli kuchyňskou sůl. Ovšem himalájská sůl je v tomto směru jiná. Ta naopak má schopnost krevní tlak snížit, proto je Himalájská sůl vhodná zejména pro lidi trpící vysokým krevním tlakem. Je užitečná i ve stabilizaci nepravidelného srdečního tepu a má schopnost také normalizovat hladinu cukru v krvi. Himalájská sůl je nápomocná i pro regulaci spánku a léčení emocionálních potíži. Má dokonce antistresové účinky a pomáhá zachovat sexuální apetit.

Čistí dutiny i sliznice a zlepšuje vstřebávání živin

Himalájská sůl má také schopnost čistit sliznice od usazenin i bakterií, které se na nich mohou nashromáždit. To samé platí i o dutinách, je možné himalájskou sůl použít i pro jejich výplachy a tím pomoci k jejich vyčištění. Má také schopnost odstranit přetrvávající suchý kašel. Himalájská sůl může také zlepšit vstřebávání živin ve střevním traktu. Užitečná je i při detoxikaci těla. Zabraňuje také vzniku artritidy a dny. Zkrátka se jedná téměř o vše lék a za zkoušku to určitě stojí.

Znáte ještě nějaké další přínosy himalájské sole?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články