Účinné způsoby snížení krevního tlaku: Méně soli, více cvičení a dostatek pohybu

Vysoký krevní tlak je nebezpečný faktor, který přispívá k rozvoji mnoha závažných nemocí. Existují však způsoby, které vám jej pomohou dostat pod kontrolu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysoký krevní tlak je nebezpečný problém, který často nevykazuje žádné zjevné příznaky. Přesto však může zvyšovat riziko vzniku závažných onemocnění, jako je například mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. Pokud vám tedy bude diagnostikován, je důležité dodržovat určitá doporučení, která vám pomohou předejít potenciálním dopadům. Pomoci si však můžete i vy sami, a to jednoduchými domácími způsoby, kterými snížíte tlak již během několika minut. 

1) Hluboké dýchání

S rychlým snížením vysokého krevního tlaku vám dokáže snadno pomoci hluboké dýchání. Stačí se dostatečně uvolnit, zavřít oči (což vám mimo jiné pomůže také snížit hladinu stresu), zhluboka se nadechnout do břicha a napočítat do 5. Poté si položte ruku na břicho a vnímejte, jak se zvedlo – jakmile napočítáte do 5, začněte pomalu vydechovat a opět počítat do 5. Takto postupujte po dobu 3 až 5 minut, čímž aktivujete proudění krve do tkání těla, rukou a nohou, což vám také pomůže snížit tlak v tepnách.

2) Horká koupel a ochlazení těla 

Dalším účinným způsobem je horká koupel. Nalijte do umyvadla vodu ohřátou zhruba na 45 °C a ponořte do ní ruce a nohy na 10 minut. Tímto způsobem rozšíříte cévy ve svých končetinách a zvýšíte jejich prokrvení, což vám pomůže snížit krevní tlak. Podobně si můžete pomoci také chladnou vodou – stačí si lehnout do vany naplněnou chladnější vodou, která ochladí vaše tělo a pomůže vám snížit tepovou frekvenci. Voda by však neměla být příliš studená, ale zhruba mezi 25 až 30 °C.

3) Dopřejte si dostatek pohybu

Aerobní a odporová cvičení vám dokáží pomoci lépe zvládat krevní tlak – měli byste však brát na vědomí, že změny lze rozpoznat až po 24 hodinách. Pokud je však budete provádět pravidelně, výrazně tím zlepšíte svůj celkový krevní oběh a dechovou frekvenci, což také sníží vaše riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a dalších problémů. Nejlepší výsledky získáte, pokud si každý den dopřejete alespoň 30 minut pohybu, a to zejména ve formě chůze namísto jízdy autem, prací na zahradě, jízdou na kole nebo plaváním.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Obklad z jablečného octa

S rychlým snížením krevního tlaku vám také dokáže pomoci jablečný ocet. Tento prostředek totiž obsahuje sloučeniny, které při mírném užívání účinně snižují jeho vysoké hladiny – stačí nalít 1 čajovou lžičku do sklenice vody a směs vypít. Dále také do něj můžete namočit gázu nebo látkový ubrousek a přiložit jej na nohy po dobu 10 až 15 minut. Pokud vás však po jeho konzumaci bolí zuby, pálí žáha nebo máte průjem, raději se mu vyhýbejte. 

5) Více draslíku, méně soli

Zvýšení příjmu draslíku a omezení soli je další účinný způsob, jak snížit vysoký krevní tlak. Tento minerál totiž pomáhá zmírňovat napětí v cévách a vylučovat sůl, která naopak cévy zužuje a může je negativně ovlivňovat. Mezi potraviny, které jej obsahují, patří především: 

  • sušené ovoce, jako jsou meruňky a sušené švestky
  • mléko a jogurt
  • čočka a ledvinové boby
  • zelenina, jako jsou brambory, rajčata a špenát

Vysoký příjem draslíku však může být pro lidi s onemocněním ledvin škodlivý, proto se před zvýšením příjmu draslíku poraďte se svým lékařem.

Jak proti vysokému krevnímu tlaku bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články