Únava, podrážděnost, vyčerpání a hlad: Může jít i o cukrovku

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které může mít vážný dopad na vaše zdraví. Pokud se objeví její příznaky, měli byste se rychle poradit s odborníkem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cukrovka začíná být v současné době čím dál častějším onemocněním, které postihuje téměř každou věkovou kategorii. V mnoha případech si ji však lidé způsobují sami, a to zejména nezdravými návyky, jako je například špatně nastavený jídelníček, nedostatek pohybu a nespavost. Je proto důležité, abyste byli na pozoru před jejími typickými příznaky, a pokud se objeví, začali řešit problém co nejrychleji. Neléčený diabetes totiž může podle lékařky Kelly Wood vést k překyselení organismu, což by mohlo mít závažný dopad na vaše zdraví.  

1) Únava a neustálá podrážděnost 

V případě cukrovky vaše tělo nedokáže dostat cukr do potřebných buněk, aby jim dodalo energii. To znamená, že můžete začít pociťovat silnou slabost a únavu. Situaci navíc zhoršuje skutečnost, že vaše ledviny musí v takovém případě neustále pracovat, aby cukr odstranily z těla. Dále se pak onemocnění projevuje neustálou podrážděností, která je taktéž důsledkem nestabilní hladiny cukru v krvi. Kromě ní se mohou objevit také příznaky deprese, neustálý stres či úzkost. Pokud si na sobě všimnete těchto změn, raději se poraďte s odborníkem. 

diabetes

Cukrovka se zprvu neprojevuje zákeřně. Při neléčení se ale může dostavit mrtvice, srdeční choroby i poškození ledvin

2) Časté močení, zejména během noci 

Většina lidí močí čtyřikrát, maximálně sedmkrát během celého dne. Pokud máte potřebu chodit na toaletu častěji nebo se kvůli vyprázdnění dokonce probouzíte během noci, pak by mohlo jít o známku cukrovky. Vaše ledviny totiž v takovém případě nedokáží stabilně vylučovat tekutiny z těla ven, což vede k jejich soustavné únavě a následným problémům. Mějte však na paměti, že důvodem častého močení může být také nadměrná konzumaci vody nebo kofeinu, a proto byste měli podle serveru ClevelandClinic začít u těchto návyků.

3) Nadměrná žízeň a neustálý hlad 

Pokud máte potřebu pít každý den více než 4 litry vody, přičemž ani takové množství nedokáže uhasit vaši žízeň, pak by mohla být na vině vysoká hladina cukru v krvi. Stejně tak tomu je v případě, pokud máte neustálé nutkání jíst. Důvodem je především skutečnost, že při tomto onemocnění vaše tělo vysílá do mozku nesprávné informace o potřebném příjmu jídla a tekutin. Pozor byte si měli dát zejména v případě, pokud pociťujete tyto příznaky ihned po vydatném jídle nebo vypití jakéhokoli nápoje. 

muž si strká do úst obrovskou obloženou bagetu iZdroj fotografie: Depositphotos
Cukrovka způsobuje neustálé nutkání jíst

4) Rozmazané vidění a mravenčení těla 

Cukrovka může poškodit nervová zakončení, a to zejména ta v nohou a rukou. Často se proto při tomto onemocnění stává, že pacienti pociťují brnění v těchto částech těla. Stejně tak se může projevit rozmazaným viděním, neboť způsobuje otok čočky v oku, což následně ztěžuje schopnost jedince zaostřovat různé předměty. Příznak je často horší s postupem cukrovky, nicméně jakmile se hodnoty dostanou do pořádku, zrak se stává opět čistým. Na webu JakZdravě jsme také psali o souvislosti mezi cukrovkou a konzumací mandlí.

Cukrovka může způsobit kromě jiného i vypadávání vlasů

5) Pomalé hojení ran a svědění kůže

Přetrvávající cukr v krvi může způsobit značné poškození žil a tepen, a posléze také narušit krevní oběh. Bez správného průtoku se však nedokáží správně hojit rány na vašem těle, přičemž pokožka se stává náchylnější k infekcím. Stejně tak může onemocnění způsobit v důsledku nadměrného močení vysušování kůže a její svědění. Pokud na sobě některý z těchto příznaků rozpoznáte, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem, aby vám udělal vyšetření, neboť neléčená cukrovka může způsobit dokonce i smrt. 

Jak se před cukrovkou chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články