8 příznaků, které je třeba brát vážně: Nepodceňujte varovné signály, které vám dávají najevo příchod zhoubného nádoru

Rakovina se může rozvíjet dlouho bezpříznakově, tělo však velmi často vysílá varovné signály. Čím dříve tyto příznaky odhalíte, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu.

rakovina i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina je jednou z hlavních příčin předčasného úmrtí. Někdy se může vyvinout bez varování. Většina případů však varovné příznaky má. Málokdo ví, že třetině všech případů rakoviny by se dalo předejít, kdyby lidé věděli, na co si mají dávat pozor a jak se sami vyšetřovat. Jak vysvětluje doktor Daniel Murrell, M.D., naše tělo nám vysílá signály, které nás upozorňují na vznikající onemocnění. Abychom jí mohli předejít nebo ji včas léčit, je třeba mít na paměti tyto varovné příznaky rakoviny:

1. Změny viditelné na rtech a očích

Každou viditelnou změnu byste měli konzultovat s lékařem. Mnohé z těchto příznaků mohou způsobovat i jiná, méně závažná onemocnění. Například oční zákaly mohou být normální součástí procesu stárnutí. Přesto je důležité, abyste v případě výskytu nějakých abnormalit lékaře navštívili, aby bylo možné zjistit příčinu a případně ji léčit.

2. Náhlé a nevysvětlitelné hubnutí

Rakovinné buňky napadají zdravé buňky a vaše tělo na to může reagovat úbytkem hmotnosti. Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti může být způsoben jinými zdravotními potížemi, například hypertyreózou (nadměrnou činností štítné žlázy). Rozdíl v případě rakoviny spočívá v tom, že úbytek hmotnosti může nastat náhle.

iZdroj fotografie: freepik.com

3. Potíže s polykáním

Obtížné polykání může mít mnoho příčin, jednou z nich je bohužel i zhoubný nádor. Pacienti s rakovinou mají často potíže s polykáním potravy, což je stav známý také jako dysfagie. Jedná se o častý příznak u lidí s diagnózou mezoteliomu, zejména u pacientů s mezoteliomem pohrudnice. Tlak na plíce plynoucí z onemocnění ovlivňuje dýchání a polykání.

4. Přetrvávající kašel, chrapot

Kašel je přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nežádoucích látek. Ke kašli může vést nachlazení, alergie, chřipka nebo dokonce nízká vlhkost vzduchu. Pokud však jde o rakovinu plic, může kašel přetrvávat dlouhou dobu navzdory lékům. Kašel může být častý a může způsobovat chrapot. S postupujícím onemocněním můžete dokonce vykašlávat krev. Přetrvávající kašel je někdy také příznakem rakoviny štítné žlázy.

5. Nápadná bulka, otok v prsu, varlata

Pokud v těchto partiích zpozorujete cokoli neobvyklého, neodkládejte návštěvu lékaře. Nemusí se nutně jednat o rakovinu, ale vyšetření je více než na místě. U žen v této souvislosti připomínáme důležitost pravidelného samovyšetření prsu, jednoduchý návod, jak na to, naleznete ve videu pod tímto článkem.

iZdroj fotografie: iStock

6. Vředy, modřiny na kůži, které se nehojí

Časté modřiny nebo modřiny, které se nehojí, mohou být příznakem leukémie. Vředy, které se nechtějí zahojit mohou být zase příznakem rakoviny kůže. Někdy jdou lidé k lékaři, protože mají vřed nebo ránu po holení, která se nechce zahojit, a ukáže se, že jde o bazaliom. 

7. Krvavá, neobvyklá stolice, moč

Některé druhy rakoviny mohou také způsobovat neobvyklé krvácení. Například rakovina tlustého střeva nebo konečníku může způsobovat krvavou stolici, zatímco krev v moči může být příznakem rakoviny prostaty nebo močového měchýře.

8. Neobvyklé krvácení, výtok

V případě krvácení z pochvy mimo cyklus nebo po menopauze je důležité zjistit příčinu, mohlo by se jednat například o rakovinu dělohy či děložního čípku. Je důležité, abyste tyto příznaky nebo jakýkoli neobvyklý výtok nahlásili svému lékaři.

Jaké další varovné příznaky rakoviny byste na náš seznam doplnili?


Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články