Podivné chování znamének může prozradit agresivní rakovinu kůže. Zkontrolujte si je podle metody ABCDE

Zásadou úspěšné léčby melanomu (agresivní rakoviny kůže) v těle je jeho včasné rozpoznání. S tím vám pomůže osvědčená metoda ABCDE.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Melanom je druh rakoviny kůže, který sice není nejčastější, ale za to je řazen mezi ta nejzávažnější onemocnění, se kterými se člověk může potýkat. Jak totiž říká odborník Markus MacGillšíří se po těle velmi vysokou rychlostí, a proto může vaše zdraví smrtelně poškodit ještě dříve, než vám jej lékař diagnostikuje. Se včasným rozpoznáním tohoto nebezpečného problému vám však pomůže metoda ABCDE. 

Melanom a jeho rizikové faktory

Melanom je typ rakoviny kůže, který vzniká, když buňky produkující pigment (melanocyty) zmutují a začnou se nekontrolovaně dělit. Tento problém může vzniknout naprosto kdekoliv na kůži, ovšem existují místa, kde je jeho výskyt pravděpodobnější – u mužů to bývá zpravidla hrudník a záda a u žen především nohy. Mezi další častá místa výskytu patří také obličej. Přítomnost melanomu v těle odborníci rozdělují do pěti stádií:  

  • Stádium 0: Rakovina je přítomna pouze v nejsvrchnější vrstvě kůže. 
  • Stádium 1: Rakovina má tloušťku do 2 milimetrů. Ještě se nerozšířila do lymfatických uzlin nebo jiných míst a může, ale nemusí, být vředovitá. 
  • Stádium 2: Rakovina má tloušťku nejméně 1 milimetr, ovšem může být silnější než 4 milimetry. Může, ale nemusí být vředovitá, a ještě se nerozšířila do lymfatických uzlin nebo jiných míst.
  • Stádium 3: Rakovina se rozšířila do jedné nebo více lymfatických uzlin nebo blízkých lymfatických kanálů, ale ne příliš daleko. Původní rakovina již nemusí být viditelná – pokud ano, může být silnější než 4 milimetry, a také vředovitá.
  • Stádium 4: Rakovina se rozšířila do vzdálených lymfatických uzlin nebo orgánů, například do mozku, plic nebo jater.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože odborníci přesné příčiny melanomu v současné době stále zkoumají, existují určité rizikové faktory, které mohou zvyšovat nebezpečí jeho vzniku. Mezi ty patří především vysoká hustota pih nebo jejich tvorba po pobytu na slunci, vysoký počet mateřských znamének (zejména atypických), jaterní nebo stařecké skvrny, vyšší věk, a především časté vystavování se slunečnímu záření. 

Rozpoznejte přítomnost rakoviny pomocí metody ABCDE

Metoda ABCDE vám dokáže velmi přehledně pomoci odhalit potenciální rakovinné léze ve vaší kůži. Popisuje pět jednoduchých znaků, které je třeba zkontrolovat na vašich mateřských znaménkách – pokud alespoň jeden z nich na sobě pozorujete, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou pomoc:

  • Asymetrie (asymmetry): Nenádorová znaménka bývají zpravidla kulatá a symetrická. Pokud jste si všimli, že se jejich tvar náhle změnil, mohlo by jít o příznak rakoviny. 
  • Okraje (borders): Přítomnost melanomu v kůži způsobuje, že mateřská znaménka budou mít nepravidelný a neohraničený okraj. 
  • Barva (color): Melanomy mají tendenci nabývat různých odstínů a barev. 
  • Rozměr (diameter): Melanomy mohou způsobit změnu velikosti mateřského znaménka – pokud se tedy náhle zvětší, může se jednat o rakovinu. 
  • Vývoj (evolution): Postupná změna velikosti, barvy nebo tloušťky znaménka může být jednou ze známek rakoviny. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přítomnost melanomu v těle může souviset také s dalšími příznaky, které by vás měly přimět k návštěvě odborníka. Kromě výše uvedených byste měli zpozornět zejména v momentě, kdy se na vaší kůži objeví bolák, který se nehojí, bolestivý, svědivý a citlivý vřed nebo skvrna, která může krvácet a bulka nebo drsná, suchá či šupinatá červená skvrna.

Jak často věnujete pozornost svým znaménkům vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články