8 tipů, jak uvolnit tepny, které se ucpaly vlivem špatných návyků

Ucpané tepny vás přímo ohrožují na životě. Je proto nezbytně nutné udržovat je v dobrém stavu, případně změnit životní styl, pokud už k jejich zanešení došlo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tepny jsou krevní cévy, které rozvádějí okysličenou krev po celém těle. Zdravé tepny mají hladké vnitřní stěny a krev jimi snadno protéká. U některých lidí však dochází k jejich ucpávání. Ucpané tepny vznikají v důsledku nahromadění látky zvané aterosklerotický plak na vnitřních stěnách tepen. Dr. Stacy Sampson varuje, že tento plak může snížit průtok krve nebo jej v některých případech zcela zablokovat.

Potíže způsobené ucpáváním tepen

Ucpané tepny výrazně zvyšují pravděpodobnost srdečního infarktu, mrtvice, a potažmo i smrti. Vzhledem k těmto nebezpečím je důležité, abyste bez ohledu na svůj věk znali příčiny vzniku tepenného plaku a strategie léčby, které zabrání vážným následkům. Máte-li podezření na sníženou průchodnost tepen, vyhledejte lékaře, který případně nastaví vhodnou medikaci. Následující tipy působí jako účinná prevence ucpávaní cév, a zároveň pomáhají tepny uvolnit, pokud už k jejich zanešení došlo:

1. Dbejte na zdravější stravu

Hlavní příčinou ucpávání tepen je špatná strava. To, co jíte, má obrovský vliv na zdraví vašeho srdce a celého těla. Pokud se špatně stravujete už léta, může chvíli trvat, než se tělo vzpamatuje. Musíte si uvědomit, co jíte, a provést změny. Zde je několik oblastí, kterým je třeba věnovat pozornost.

  • Přidejte dobré tuky: Nenasycené tuky jsou zdravé, chutné a syté a jsou to nejlepší druhy tuků, které můžete jíst. Můžete je získat z potravin, jako jsou ryby, ořechy, olivy a avokádo.
  • Vyřaďte transmastné kyseliny: Transmastné kyseliny jsou nejhorším druhem tuků, které můžete jíst. Obvykle jsou obsaženy ve vysoce průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou předem připravená hlavní jídla, jídla z rychlého občerstvení a cukrovinky. 
  • Omezte nasycené tuky: Mléčné výrobky a maso se spoustou zbytkového tuku zdaleka nepatří k nejlepším možnostem stravy. Namísto toho volte raději libové maso a častěji volte jídla rostlinného původu.
  • Omezte cukr: Pokud máte chuť na něco sladkého, volte raději ovoce, které je plné přírodního cukru, a také spousty vitamínů a minerálů.
  • Přidejte vlákninu: Dobré množství rozpustné vlákniny je skvělé pro snížení špatného cholesterolu. Pro získání rozpustné vlákniny jezte oves, zeleninu, fazole a čočku.

2. Snažte se dostatečně spát

Nedostatek spánku vede k vysokému krevnímu tlaku, únavě, přibývání na váze, podrážděnosti, oslabení imunitního systému, problémům s pamětí a špatným kognitivním schopnostem. Nedostatek spánku navíc zvyšuje riziko srdečních onemocnění, obezity, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Proto dbejte na to, abyste každý den spali 7 až 9 hodin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Pijte hodně čaje

Denně vypijte 3-6 šálků čaje. Zelený čaj je jedním z nejprospěšnějších nápojů a je bohatý na silné antioxidanty, včetně epigalokatechin-3-gallátu neboli EGCG, u kterého bylo zjištěno, že snižuje ukládání tuku v tepnách. Mezi další prospěšné čaje patří bílý a černý čaj, heřmánkový čaj a čaj oolong.

4. Cvičte

Fyzická aktivita má zásadní význam pro udržení relativně fit a zdravého těla. Pro dosažení většiny pozitivních výsledků je zapotřebí přibližně 75 minut vysoce intenzivního cvičení nebo 150 minut středně intenzivního cvičení týdně.

5. Vyzkoušejte přírodní doplňky

Mezi nejúčinnější přírodní prostředky a doplňky stravy, které zlepšují stav tepen, patří šťáva z granátového jablka, hořčík, koenzym Q10 a omega-3 mastné kyseliny.

6. Udržujte si zdravou váhu

Snižte nadbytečnou tělesnou hmotnost, protože ta může vést k negativnímu hromadění cholesterolu v těle a zvyšuje riziko ucpávání tepen a tvorby plaku v nich.

7. Kroťte své neřesti

Pokud kouříte, přestaňte, protože kouření poškozuje tepny, cévy a zdraví srdce. Také omezte konzumaci alkoholu, ta totiž také zvyšuje riziko srdečních problémů.

8. Berte léky

Můžete se poradit se svým lékařem, zda vám na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu trochu nepomůže. Mohl by vám navrhnout některé účinné léky na cholesterol, které snadno odbourají plak v tepnách a zlepšují zdraví srdce.

Jak pečujete o zdraví svých tepen vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články