Zázračná směs: Až se příště usmějete, nikdo vám neuvěří, že jste si bělení zubů nenechali udělat od profesionála!

Bělení zubů bývá nákladná a zdlouhavá záležitost. Existuje však i jednoduchá domácí metoda, která je rozhodně oslňující, levná a rychlá.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Po zářivém úsměvu touží asi každý. Ne všem však byl od přírody nadělen a je také důležité si uvědomit, že barvu zubů ovlivňuje kromě genetiky i mnoho dalších faktorů, včetně jídla a pití. Bělení zubů je nejjednodušší nechat na profesionálech, ale lze si pomoci i doma. Zvláště pokud máte před nějakou důležitou událostí a potřebujete zuby vybělit co nejrychleji nebo hledáte nějakou levnou variantu.

Domácí bělení zubů

Jak jsme již zmínili, v případě bělení zubů je nejjistější navštívit specialistu, tedy zubního lékaře či hygienistu. Existují také domácí sady na bělení zubů, které jsou volně prodejné, všechny tyto procedury jsou však finančně náročné a některé vyžadují i dlouhodobé používání. 

Co se týče domácího bělení zubů, můžete použít hned několik domácích produktů, jako například výplachy kokosovým olejem, používání jedlé sody místo zubní pasty nebo využití jablečného octa. Nejúčinnějším z nich se zdá být právě jablečný ocet, který je podle některých výzkumů při bělení zubů stejně účinný jako peroxid vodíku.

Jablečný ocet a bělení zubů

Jablečný ocet je jednou z nejčastěji používaných přísad v širokém spektru použití. Využívá se především pro své léčivé vlastnosti. Ocet je bohatý na pektiny, zdravé sloučeniny a základní minerály. Díky svým kyselým vlastnostem dokáže udržet v ústech optimální pH. Při použití bojuje proti onemocněním dásní a ničí nebezpečné mikroby. Zanechává tak ústa bez bakterií a zuby bílé jako perly.

Chcete-li použít jablečný ocet pro péči o ústní dutinu, měl by být vždy zředěn vodou. Smíchejte lžíci jablečného octa s půl šálkem vody a vypláchněte si ústa. Poté si vyčistěte zuby běžnou zubní pastou.

iZdroj fotografie: Freepik

Rizika domácího bělení octem

Jablečný ocet skutečně dokáže zuby vybělit a rozjasnit. Ocet je ale extrémně kyselá látka (jablečný ocet má pH 2,4). Kyseliny mohou zničit molekuly skvrn na zubech a odhalit tak bělejší úsměv, ale zároveň poškozují i zubní sklovinu. Proto je potřeba ocet vždy ředit. Pokud byste používali neředěný ocet nebo si zuby bělili octem příliš často, v konečném důsledku by to vedlo k zažloutlejšímu vzhledu zubů. 

Časté bělení zubů octem (nebo jakoukoli abrazivní látkou) povede ke ztenčení zubní skloviny a pod tou začne prosvítat dentin (vnitřní tkáň zubu), který má nažloutlý odstín. Čím tenčí sklovina bude, tím tmavší budou i zuby. S octem proto opatrně.

Jak použít ocet k bělení zubů

Existuje hned několik způsobů bělení zubů octem. Kromě vyplachování úst můžete v ředěném octu namáčet zubní kartáček a ten použít k přímému čištění zubů nebo si z octa vyrobit zubní pastu. Tu vyrobíte jednoduše smícháním jablečného octa, vody a jedlé sody. Ale opět pozor, jedlá soda působí abrazivně, takže tuto pastu rozhodně nepoužívejte denně.

Jablečný ocet (i jedlá soda) vám pomohou rychle získat zářivější úsměv. V tomto případě však více než kdy jindy platí pravidlo: všeho s mírou. Nárazově se jedná o velmi dobrou metodu bělení, ale při přehnaném používání octa se vaše snaha může minout účinkem.

Jakou metodu domácího bělení zubů byste doporučili vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články