Nejčastější příčiny bolesti pat a jejich správná léčba | JakZdravě.cz

Bolí vás paty každé ráno, nebo kdykoli si stoupnete? Zde jsou nejčastější příčiny a jejich správná léčba

Bolesti v chodidlech, zejména v oblasti paty, mohou indikovat nebezpečné příčiny, které bez ošetření nabírají postupem času na síle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

S bolestí paty, či obecně chodidla, se pravděpodobně setkal již každý z nás. Podle zaměstnanců neziskové organizace Mayo Clinic tuto nepříjemnost může způsobit celá řada faktorů, a to včetně úrazu, nadváhy, zánětu nebo v mnoha případech volba nevhodné obuvi. Tento problém byste ovšem neměli snášet dlouho, protože příčiny, které bolest způsobují mohou v průběhu času nabrat na intenzitě a stát se nebezpečnějšími. Seznamte se proto se nejčastějšími příčinami bolesti pat a jejich správnou léčbou. 
Reaktivní artritida

Reaktivní artritida je onemocnění, které postihuje především klouby a vzniká v důsledku prodělaných infekcí, jako je kapavka, salmonelóza, úplavice nebo další onemocnění, která postihují gastrointestinální trakt. Charakteristickými příznaky reaktivní artritidy jsou kromě nekonečné bolesti pat také nepříjemné pocity v oblasti genitálií a zánět kloubů nebo očí. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba: S léčbou reaktivní artritidy si poradí především váš lékař. Nezkoušejte se proto problému zbavit pomocí vlastních sil – většinou lidé průběh akorát zhorší.  

Deformační artróza

Artróza je nejčastější onemocnění kloubů, které postihuje téměř 80 procent lidí, jejichž věk přesáhl padesáti let. Její nárůst ovšem s přibývajícím věkem stoupá až na 90 procent. Ačkoliv jde především o deformaci a destrukci vašich kloubů, artróza může postihnout i vaše paty.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba: Cílem léčby artrózy bývá ve většině případů pouhé zmírnění bolesti. Toho lékaři docílí tím, že: 

  • Injekčně aplikují kyselinu hyaluronovou do poškozeného kloubu, která zmírní zánět a zvýší pohyblivost.
  • Vedou pacienta ke snížení hmotnosti, díky čemuž nebudou klouby tak namáhány.  
  • Doporučení pacientovi nahradit poškozený kloub umělým kloubem.
  • Nařídí pacientovi užívat kontrastní sprchy ke snížení otoku v okolí kloubu.
  • Odkážou pacienta na citronovou masáž.

Zlomenina patní kosti

Zlomenina patní kosti nebo případné praskliny v této oblasti mohou být způsobeny v mnoha případech tak, že si toho člověk ani nevšimne. Příznaky se v takových případech začnou projevovat až po nějaké době, kdy se vlivem častého namáhání paty podstatně zhorší. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba: Způsob léčby vždy závisí na typu zlomeniny. U některých zlomenin lze dokonce použít i nechirurgickou léčbu, jako je například znehybnění nohy v sádrové botě. Pomoci však může také metoda RICE, která v překladu znamená odpočinek, přikládání ledového obkladu na nohu, nošení kompresní punčochy a opírání nohou o stěnu.  

Bursitida

Pokud často přemáháte vaše klouby, může se u vás rozvinout bolestivý zánět tíhového váčku nebo-li bursitida. Ta vzniká zanícením tekutinou naplněných váčků, které promazávají a odlehčují třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti vašich kloubů. Důsledkem tohoto problému je bolest, která se objeví v momentě, kdy vyvinete na postižený kloub sebemenší tlak.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba: Jako jeden z mála problémů může bursitida sama od sebe odeznít. Lékař vám však může předepsat antibiotika nebo injekci na zmírnění bolesti. Pokud však infekce dosáhla kritického stavu, budete muset podstoupit chirurgický zákrok k odstranění postižené burzy.  

Plantární fasciitida

Plantární fasciitida neboli syndrom patní ostruhy je zánět plantární fascie, která spojuje patní kost s ostatními částmi chodidla (zejména s prsty). Jedním z nejčastějších příznaků tohoto problému je samozřejmě nevídaná bolest paty, která vás s největší pravděpodobností nenechá spát. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba: Lékaři pro toto onemocnění ještě nevymysleli žádnou univerzální léčbu. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak tento stav zmírnit a zabránit jeho dalšímu rozvoji:

  • Snížení zátěže nohou (žádný běh a žádná přílišná chůze).
  • Pokládání ledu na nohy. 
  • Než vstanete z postele, protáhněte vaše nohy, abyste v místě bolesti nezpůsobili po ránu šok. 

Jak se zbavujete bolestí pat vy? 

Zdroj: Brightside

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů