Už žádná suchá pokožka, hravě by si s ní měla poradit ovesná koupel

Ruce jsou denně vystavovány obrovskému množství zevních vlivů. Sahají doslova na všechno a musí se vypořádat s častým mytím. Proto potřebují pravidelnou péči.

Ruka podávající druhé ruce hydratační krém i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Suché a popraskané ruce jsou často způsobené chladným obdobím. Někdy ruce trpí častým mytím nebo používáním chemických čistících prostředků. Aby kůže nepřesychala a nedocházelo k praskání a bolestivosti, je potřeba o své ruce pravidelně pečovat. Někdy je léčba zdlouhavá, ale vyplatí se důsledné dodržování základních opatření pro vysušování rukou a pravidelná péče o ně.

Nemáčejte si ruce do horké vody

Horká voda suché a podrážděné kůži nesvědčí. Naopak, jak popisuje web Healthline, horká koupel ruce ještě více vysušuje a poškozuje. Volte mírně teplou vodu a vždy, když budete své ruce mýt, ošetřete je hydratačním krémem. O tom, co nejčastěji způsobuje suchou pokožku, psala naše redakce již dříve.

Chraňte se rukavicemi

V zimě noste rukavice, abyste se ochránili před poškozením mrazem a drážděním kůže nepříznivými vlivy počasí. Doma používejte gumové rukavice při úklidu a při mytí nádobí. Kromě častého vystavování rukou vodě, které kůži nesvědčí, vám mohou ubližovat mycí prostředky na nádobí. Ty mají odstraňovat mastnotu z nádobí, ale odstraňují i přirozený kožní maz, který je obsažen v kůži, aby ji hydratoval a chránil, jak píše web MedicalNewsToday.

Hydratační krémy

Suchá kůže je nedostatečně hydratována. Proto musíte pravidelně používat hydratační krémy, a to ideálně ještě dříve, než se objeví problémy s popraskanou a přeschlou pokožkou. Nestačí ovšem použít krém jednou denně, ideální je nanášet po každém mytí rukou, přibližně šestkrát a vícekrát denně. Můžete zkusit i noční hydratační kúru, kdy nanesete na ruce větší množství hydratačního krému a pak přes ně natáhnete bavlněné rukavice nebo ponožky a necháte působit přes noc.

Ruce v rukavicích myjící houbičkou talíř iZdroj fotografie: Freepik
Na mytí nádobí používejte vždy rukavice.

Ovesná koupel zvláční a uleví

Ovesná koupel skvěle hydratuje, zmírňuje záněty a vytvoří na kůži ochranný film. Kromě toho po ní budete mít skutečně příjemný pocit. Stačí si ovesné vločky rozmixovat v mixéru s vodou a rostlinným olejem a pak do směsi namočit na čtvrt hodiny ruce. Poté omyjte, osušte a naneste hydratační krém. Někdy se doporučuje také koupat ruce v kozím mléce. Ovesná koupel ale zmírňuje i svědění, jak jsme na JakZdravě již psali.

Únava, suchá kůže, tmavá moč, bolesti hlavy: Pravděpodobně pijete málo vody

Když se kůže rukou nezlepší

Někdy mohou suché a popraskané ruce znamenat vážnější kožní problém. Proto pokud se vám tvoří trhliny, které krvácejí a běžná domácí léčba na suché ruce nepřináší žádné nebo minimální výsledky, poraďte se s dermatologem o dalším postupu.

Jak často pečujete o své ruce vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články