Suchá pokožka: Na vině může být počasí, ale i špatné hygienické návyky

Trápi-li vás suchá pokožka jen v zimě nebo po uklízení bez rukavic, pravděpodobně to neznačí žádný problém. Dlouhodobě suchá pokožka však může značit i vážné onemocnění.

suchá pokožka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Suchá pokožka může mít naprosto banální příčiny, jako přetopené prostory, zimu či časté mytí. Na druhou stranu může být suchá pokožka také symptomem závažných onemocnění. Americká dermatologická asociace (AAD) také upozorňuje na možné problémy, které s sebou suchá kůže přináší. Suchá pokožka je náchylnější k poškození a prasklinami ve vnější vrstvě se mohou dovnitř dostat choroboplodné zárodky, které mohou způsobit závažné kožní infekce. 

Suchá pokožka má obvykle triviální příčinu

Lékaři z MayoClinic vysvětlují, že suchá pokožka obvykle není důsledkem závažného onemocnění a příčinu byste měli nejprve hledat v okolním prostředí. V chladném počasí s nízkou vlhkostí vzduchu, při pobytu ve vytápěných místnostech či při častém kontaktu s vodou má pokožka tendenci vysychat. Na vině mohou být také mýdla, mycí gely, šampony či čisticí prostředky, protože odmašťují a zbavují tak pokožku vlhkosti.

Může se však jednat i o zdravotní problém

K vysoušení pokožky jsou náchylnější také lidé, kteří trpí nějakým kožním onemocněním, jako jsou ekzémy či lupénka. Jak jsme na JakZdravě již psali, suchá pokožka může být také příznakem celiakie, obzvlášť pokud je spojená se svěděním, zarudnutím či vyrážkou. A v neposlední řadě je někdy důsledkem užívání některých léků, onkologické léčby či dialýzy.

Únava, bolesti hlavy a svědící pokožka: Klidně by se mohlo jednat o spavou nemoc

Suchá pokožka může být i signálem onemocnění jater

Jednou z nejzávažnějších příčin suché pokožky je cirhóza jater, jak už jsme ostatně na JakZdravě několikrát zmiňovali. V takovém případě je pokožka tak suchá, že připomíná papír. Proto se jí také přezdívá pergamenová. Je také velmi tenká a vrásčitá, s rozšířenými žilkami. Nejčastěji se objevuje na krku, hrudníku, zádech, tvářích, rukou a pažích.

Samotná suchá pokožka však rozhodně není jediným příznakem onemocnění jater. Objevuje se také:

  • únava, slabost a ospalost
  • nevolnost a nechutenství
  • bolesti svalů
  • bledá stolice
  • tmavší barva moči
játra lékař iZdroj fotografie: Depositphotos
Jednou z příčin suché pokožky je i onemocnění jater

Hledejte příčinu a suchou pokožku řešte

Pokud se u vás kromě suché pokožky objevují i výše zmíněné příznaky, rozhodně se co nejdříve poraďte s lékařem. V opačném případě by mělo stačit dodržování následujících zásad:

  • Používejte hydratační krémy a při pobytu na slunci nezapomínejte na sluneční krém s ochranným faktorem (ideálně 30).
  • Sprchování věnujte maximálně 10 minut jednou denně, používejte hypoalergenní mýdla, po sprchování se jemně osušte (nedrhněte se ručníkem) a použijte krém.

Lepší pokožka, zdravější klouby i regenerace organismu. To vše dokáže zázračný bobkový list

  • Při práci s čistícími prostředky, zahradničení a dalších činnostech, které pokožku vysoušejí používejte ochranné rukavice.
  • Minimalizujte kontakt holé kůže s chladem či větrem, noste šály, rukavice a čepice.
  • Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci.

Pokud se vám ani při dodržování těchto zásad nedaří udržet pokožku hydratovanou, konzultujte problém s odborníkem. Pomůže vám nalézt příčinu a navrhne možná řešení.

Jak řešíte problém se suchou pokožkou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články