Růžová voda si v medicíně drží své místo už tisíce let. Má nepřeberné množství benefitů –⁠ ať už pro zažívání nebo pro pleť

Růžová voda si své využití našla již před tisíci lety, a to z dobrého důvodu. Připravte si ji i vy a získejte všechny benefity, které přináší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růžovou vodu používali již před tisíci lety naši předkové, a to zejména v dnešním Íránu, odkud nejspíše také pochází. V současné době si své využití našla spíše v kosmetických přípravcích, ovšem jak říká odbornice Debra Rose Wilson, může být skvělou ingrediencí, která se hodí jak do potravin, tak i do nápojů. Důvod je prostý – disponuje řadou skvělých zdravotních benefitů, a navíc přináší jemnou přírodní vůni, kterou si zamiluje naprosto každý. 

Růžová voda zklidňuje podrážděnou pokožku

Jednou z největších výhod růžové vody jsou její silné protizánětlivé vlastnosti, díky kterým pomáhá léčit četné potíže, a to jak vnitřní, tak i vnější – například pomáhá zklidnit podráždění kůže, ekzémy nebo růžovku. Kromě toho její antibakteriální vlastnosti mohou pomoci při častějším užívání snížit také výskyt akné či otoků.

Pomáhá předcházet infekcím a léčí je

Růžová voda má silné antiseptické vlastnosti, které mohou předcházet infekcím, a navíc je také dokáže léčit – z tohoto důvodu je tento přípravek často součástí různých přírodních a léčivých kúr. Někdejší studie dokonce potvrdila, že v případě jejího přidání do očních kapek je účinek tohoto léku mnohem efektivnější. Růžová voda obsahuje také řadu silných antioxidantů, které chrání buňky před poškozením a před vznikem infekcí uvnitř organizmu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zklidňuje zažívací potíže

Růžová voda si své využití našla v tradiční medicíně především jako lék na zažívací potíže. O tuto skutečnost se zajímala také jedna studie z roku 2008, která zkoumala, zda tento přípravek skutečně dokáže ovlivňovat příznaky zažívacích potíží. Výsledky skutečně potvrdily, že růžová voda pozitivně působí na trávení, pomáhá stimulovat trávicí systém a kromě toho může také zlepšovat vylučování žluči, což podporuje funkci trávení. 

Zlepšuje náladu a pomáhá zmírnit bolest hlavy

Ano, růžová voda vám skutečně pomůže také s dobrou náladou. Podle někdejší studie totiž dokáže uvolnit centrální nervový systém, díky čemuž může mít silné antidepresivní a protiúzkostné vlastnosti – všechny výzkumy však byly doposud provedeny na myších, a proto je zapotřebí dalších informací, zejména co se týče lidí. Kromě toho tento skvělý přípravek pomáhá také účinně zmírnit bolesti hlavy – v takovém případě vám stačí čichat její výpary nebo si z ní připravit obklad, který si necháte alespoň 45 minut na hlavě.  

Zklidňuje bolesti v krku

Ačkoliv se většina lidí v případě bolestech v krku obrací spíše na léky a antibiotika, účinnou léčbu přináší díky svým blahodárným vlastnostem také růžová voda. Odborníci se však stále přiklání k tomu, že je stále zapotřebí provést další studie ohledně tohoto tématu. 

Jak si růžovou vodu připravit a jak ji použít

Růžovou vodu si můžete buď zakoupit, nebo si jí vyrobit sami doma. Jakmile si ji pořídíte, můžete ji použít mnoha různými způsoby, včetně následujících:

  • jako čisticí prostředek na obličej nebo tonikum – po umytí obličeje běžným čisticím prostředkem si stačí opláchnout obličej růžovou vodou
  • v receptech, například jako ingredienci v ibiškovém čaji 
  • můžete ji přelít do rozprašovače a sem tam toto sérum použít (pro snížení stresu a bolesti hlavy)
  • v případě vnějších problémů s pokožkou ji můžete aplikovat z rozprašovače přímo na kůži, a to včetně obličeje
iZdroj fotografie: Freepik

Abyste si tento skvělý přípravek připravili, budete potřebovat pouze 5 šálků vody a 1 šálek čerstvých nebo půl šálku sušených organických okvětních lístků růží. Jednotlivé kroky poté vypadají následovně:

  • Nejprve si připravte hrnec, do kterého vlijte veškerou vodu a přidejte okvětní lístky. Hrnec následně přiveďte k varu – jakmile se začne voda vařit, je třeba nechat ji na plotně dalších 10 minut, přičemž akorát snižte intenzitu ohně.
  • Poté hrnec sundejte, počkejte až voda vychladne a směs sceďte pomocí gázy do rozprašovače (pokud chcete, můžete k ní přidat také váš oblíbený esenciální olej). Následně stačí už jen protřepat a růžovou vodu můžete začít používat. 
  • Tento přípravek můžete v chladničce skladovat po dobu šesti měsíců.

Růžovou vodu můžete aplikovat na pokožku samotnou nebo ji smíchat s hydratačními přípravky či přírodními oleji, jako je například kokosový olej. Kromě toho si z okvětních lístků růží můžete také připravit čaj – stačí je pouze vložit do hrníčku a zalít vařící vodou. 

Jak často užíváte růžovou vodu vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články