Neurologové bijí na poplach: Všechny ženy by měly dbát na tuto radu

Dostatek spánku je nezbytný pro regeneraci těla i mysli. V potřebě spánku však existuje mezi pohlavími určitý rozdíl. Ženy obecně potřebují spát více než muži.

únava i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Spánek je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Jedná se o proces, jenž pomáhá s regenerací a odpočinkem po náročném pracovním dni a rozhodně by neměl být brán na lehkou váhu, jak je u mnoha lidí zvykem. Spánek se totiž velice podceňuje. V dnešní době si lidé myslí, že jim stačí jen pár hodin spánku, ale opak je pravdou. Netuší, že si mohou z dlouhodobého hlediska uškodit. Kolik času byste měli spánku věnovat a jaký je rozdíl mezi potřebou spánku u muže a ženy?

U žen vede nedostatek spánku ke stresu

Ženy potřebují delší odpočinek. Je to především z důvodu složitosti fungování ženského mozku. U žen je absence spánku a dostatečné regenerace výrazně spojena s vysokou úrovní psychického stresu, tedy s pocity nejistoty, deprese a hněvu. U mužů taková spojitost neexistuje, mozek žen má složitější strukturu než ten mužský, takže potřeba spánku je u nich o něco vyšší.

Kolik hodin spánku je ale nutných, aby si tělo dostatečně odpočinulo? Není nezbytné, abyste spali minimálně 8 hodin, jak se zpravidla uvádí. Obvyklých 8 hodin totiž není vhodných pro každého člověka. Někomu stačí i 7.

zdravý spánek iZdroj fotografie: Freepik

Proč je ženský mozek složitější?

Je dobře známo, že ženy jsou oproti mužům zdatnější v takzvaném multitaskingu, jednoduše řečeno k dělání více věcí najednou. Během dne myslí na tisíce věcí, snaží se stihnout co nejvíce v nejkratším čase, proto potřebují více času na zotavení. A k tomu je nejlepší dostatek spánku. Muži, jejichž práce zahrnuje vícenásobná rozhodnutí, mohou také vyžadovat větší množství spánku. Ovšem i na takové pozici bude žena potřebovat delší dobu k odpočinku.

Pokud se ptáte, kdy je vhodná večerka, doporučuje se nejpozději půl jedenácté večer. Jedině tak se vám podaří zachytit nejužitečnější spánek, který trvá jen do půlnoci, a ovlivňuje stav těla i mysli následující den.

Kolik hodin denně spíte?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články