Spánek bez oblečení: Rychlejší usínání, zdravější pokožka i lepší kvalita spánku

Spánek je základní biologická potřeba. Bez dostatku kvalitního spánku tělo nedokáže správně fungovat. Zlepšete si spánek a jděte spát bez oblečení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak si kdo ustele, tak si také lehne. A kdo si na to sundá oblečení, vyspí se ještě lépe. Ano, možná vás to překvapí, ale ukázalo se, že spaní bez oblečení přináší mnoho zdravotních výhod. Lékařka Alana Biggers podporuje teorii, že spát nahý je skvělý způsob, jak si zlepšit fyzické i psychické zdraví.

Bez oděvu usnete rychleji

Biologické hodiny vašeho těla reagují na tělesnou teplotu. Jestliže teplota klesá, tělo tak dostává signál, že je čas jít spát. Tělesná teplota se sníží, což vám pomůže snadněji usnout. Když zahodíte přebytečné vrstvy oblečení a zůstanete pod peřinou nazí, snáze a rychleji se vám podaří usnout.

Spaní bez oděvu se odrazí také na kvalitě vašeho spánku. Podle vědecké studie z roku 2012 je teplota v místnosti, kde spíte, jeden z nejdůležitějších faktorů pro kvalitní spánek. Máte-li v ložnici přetopeno, nebo naopak zimu jako za obrázkem, kazíte si snovou fázi spánku, která pomáhá osvěžovat tělo a mozek. Pro dosažení kvalitního spánku se udává teplota v místnosti mezi 15 – 19 °C.

Zdravá pokožka i genitál

Malá vědecká studie přišla se zjištěním, že nedostatečný spánek zpomaluje hojení malých ran na kůži. Jestliže špatně spíte, nepomůže vám pro kvalitu pokožky sebelepší výživa ani kosmetika. Dostatek kvalitního spánku udrží vaší pokožku zdravou, obzvlášť budete-li k tomu ještě navíc spát nazí.

Mladá žena ležící v posteli pod dekou nahá iZdroj fotografie: Freepik

Spaní bez oblečení pomáhá také předcházet kvasinkovým infekcím u žen. Přiléhavé a propocené prádlo jen zvyšuje riziko kvasinkového onemocnění. Bez ohledu na to, jaké oblečení nosíte přes den, spánek by mohl být skvělou příležitostí, jak své intimní partie provětrat a udržet zdravé. U mužů má spaní bez pyžama pozitivní vliv na varlata, která tak snáze udrží nižší teplotu než zbytek těla. Tím se zvyšuje životnost spermií. Naopak přiléhavé slipy a horko jim na životnosti i množství ubírá.

Spěte nazí – uberete na váze a zvýšíte si sebevědomí

Lidé, kteří méně spí, mají větší pravděpodobnost, že přiberou. Vystavování těla chladnějším teplotám vám může pomoci spálit kalorie a ubrat tak nadbytečná kila. Spaní bez oblečení je podle psychologů také skvělý způsob, jak se dostat více do kontaktu se svým tělem a vytvořit si pozitivní obraz svého těla. Tím si zvýšíte sebevědomí a uděláte velký krok k sebelásce.

Zlepšení vztahů

Spaní bez oblečení společně s partnerem vám může pomoci zlepšit vztah. Navíc při kontaktu kůže na kůži tělo uvolňuje hormon lásky oxytocin, který je důležitý při budování a utužování vazby mezi partnery. Dotýkání a fyzický kontakt snižuje pocit úzkosti a celkový stres. Dostatek kvalitního spánku v blízkosti partnera vám skutečně může výrazně zlepšit zdraví.

Čemu dáváte přednost vy? Pyžamu, košilce nebo spaní bez oblečení?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články