Pozor: Pokud váš jazyk vypadá takto, tělo dává najevo, že ho trápí vážné onemocnění

Jazyk je důležitý ukazatel lidského zdraví. Pokud si všimnete těchto změn, raději je neignorujte a konzultujte to s lékařem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste si všimli, že váš jazyk vypadá jinak, bolí vás nebo se na něm objevila žlutá vrstva, raději rychle zpozorněte. Vaše tělo se vám totiž tímto způsobem pravděpodobně snaží říct, že je něco špatně. Na vině může přitom dle serveru WebMD v takovém případě být infekce, nesprávný jídelníček, ale například také rakovina. Není proto dobré jakékoli změny ignorovat. 

Hlen a žlutá vrstva na jazyku 

Změna vzhledu jazyka může být známkou problémů s tenkým střevem, a to především pokud se na něm objeví i hlen. Ten je nejčastěji hustý, žlutý nebo bílý a jedná se o důsledek hromadění toxinů v této důležité části těla. Pozor byste si však měli dávat také před žlutým povlakem, který často varuje před kvasinkovou infekcí. Rovněž pak tento příznak může souviset s oslabeným imunitním systémem a pozorovat ho lze především u dětí. 

Změny struktury jazyka iZdroj fotografie: Depositphotos
Změna barvy či struktury jazyka může být známkou vážného onemocnění

Pokud se na vašem jazyku objeví modřiny nebo puchýře, pak je pravděpodobné, že jste se do něj nedávno kousli nebo ho něco popálilo. V případě, že se však tyto příznaky objevují příliš často, mohlo by se jednat o přechodné vředy – pokud přetrvávají déle než dva týdny, pak se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Jak totiž uvádí odborníci na webu Leslieanthonydmd, takovými známkami se projevuje obávaná rakovina. 

moučnivka

Jazyk jako detektor zdravotních problémů. Nepodceňujte jeho vzhled, pomůže odhalit závažné onemocnění

Červené zbarvení a neustálá bolest 

Pokud je váš jazyk příliš červený nebo vás neustále bolí, na vině bude se vší pravděpodobností nedostatek důležitých složek. Nejčastěji to bývá kyselina listová či vitamín B12, jehož absence se může projevit řadou dalších příznaků, jak jsme na webu JakZdravě již dříve uváděli. Jakmile se tedy tyto změny objeví, pokuste se změnit svůj jídelníček nebo začněte užívat vhodné doplňky stravy, které vám pomohou. 

Jak problémy s jazykem řešíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články