Elektrokolo jako dopravní prostředek i sportovní pomůcka

Nemáte rádi přeplněné MHD a chcete se vyhnout kolonám? Máte rádi cyklistiku, ale vaše kondice není na takové úrovni, abyste se na kole vydali vstříc horskému dobrodružství?

                   

Městské elektrokolo vás dopraví do práce, aniž byste se zapotili a na horském elektrokole vyšlápnete i ten nejprudší kopec, aniž byste si museli sáhnout na dno svých sil.

Elektrokolo není jen pro staré a nemocné

Možná se setkáváte s předsudky, že elektrokolo je pro důchodce a pecivály. Nenechte se odradit a vyzkoušejte ho na vlastní kůži. Např. horské elektrokolo totiž může stejně jako vašemu dědečkovi dobře posloužit i fyzicky aktivnímu studentovi, který však nechce nechat veškeré síly při výjezdu na Praděd.

Elektrokolo totiž rozhodně není moped, pro jeho rozpohybování na rovině či jízdě do kopce musíte šlapat, elektromotor vám jen vypomáhá. Sami si zvolíte stupeň výpomoci podle vaší kondice a profilu trati.

Smazání rozdílů ve fyzické výkonnosti

Hlavně ženy si pořizují dámská elektrokola, protože je nebaví náročné výlety, které vymýšlí jejich drahé polovičky. Vyzkoušejte třeba dámské elektrokolo Crussis a role se záhy obrátí. Váš partner bude ještě bude prosit, abyste na něj na kopci počkala.

Pomocník při hubnutí

Jízda na elektrokole je dlouhotrvající aerobní aktivita s nízkou intenzitou, při které tělo pálí primárně podkožní tuk. Během poměrně nenáročného brázdění krajinou se tak můžete zbavit i pneumatiky na břiše, kterou jste si vypěstovali nezdravou stravou a sezením u TV.

Druhy elektrokol podle využití

  • Městská elektrokola jsou vhodná pro pohyb ve městě a krátké dojíždění do práce či na nákup. Jejich poznávacím znamením je vzpřímený posed a nosiči. Často mají také blatníky a světla už v základní výbavě. U levnějších modelů je motor v zadním či předním náboji, lepší modely sází na středový motor.
  • Trekingová a krosová elektrokola vám již díky sportovnější geometrii umožní svižnější jízdu na delší vzdálenosti. Opět využívají dle konkrétního modelu nábojové i středové motory.
  • Horská elektrokola mají obvykle odpruženou přední vidlici a jsou vhodná do terénu. Dle modelu a výrobce jsou stavěna na hliníkových či karbonových rámech, což se odráží na jejich váze i ceně. Obvykle mají středový motor.
  • Celoodpružená horská elektrokola mají kromě odpružené přední vidlice i zadní tlumič. Díky tomu si poradí i v tom nejnáročnějším terénu včetně kamení, kořenů a náročných skoků.
  • Silniční elektrokola umožní i méně trénovaným cyklistům držet krok ve stoupáních.

Nevíte, zda je elektrokolo vás? Půjčte si ho!

Koupit hned první elektrokolo, co se nám líbí by byla samozřejmě chyba. Využijte nabídky půjčoven elektrokol ve vašem okolí a osahejte si, jak elektrokolo funguje a zjistěte, jestli vám vyhovuje.

Jak daleko dojede elektrokolo?

Dojezd elektrokola je velmi individuální a závisí nejen na kapacitě baterie, ale také profilu trativáze jezdce a stylu jízdy. Výrobci uvádí rozpětí od 20 km do 200 km. Např. horské elektrokolo Crussis e-Largo 7.7 má dojezd až 130 km, ale při jízdě v Krkonoších bude potřeba dobít baterii o dost dříve.

Kolik stojí elektrokolo?

Kvalitní elektrokola na českém trhu seženete od 30000 Kč až po 200000 Kč a více. Záleží na druhu elektrokola, značce, typu motoru i kapacitě baterie.

Jak rychle může jet elektrokolo?

Vzhledem k legislativě vám elektromotor může vypomáhat pouze do rychlosti 25 km/h. To ale neznamená, že při jízdě z kopce nemůžete jet i přes 50 km/hMyslete vždy především na bezpečnost vás i ostatních účastníků provozu a přizpůsobte rychlost svým schopnostem a povrchu. Samozřejmostí by měla být i správně nasazená helma na kolo. Elektrokola jsou těžší, než klasická kola, takže i připadná kolize může mít horší následky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články