Jak se oblékat na sportování v zimě?

Bez ohledu na roční dobu je pro naše zdraví prospěšné minimálně 30 minut fyzické aktivity denně. Čím větší zima, o to důležitější zvolit správné oblečení.

                   

S klesajícími teplotami se může stát, že budete trávit více času v posilovně nebo na běžeckých pásech místo trailu v přírodě. Chladné počasí by vás však nemělo izolovat od venkovních aktivit úplně. 

Nedovolte, aby zima zmrazila vaše oblíbené venkovní aktivity. Podívejte se na tyto tipy, jak se oblékat na cvičení v chladném počasí.

Co byste měli vědět o cvičení v chladu

Než se pustíte do cvičení v chladu, je důležité se seznámit se základními informacemi. Prvním krokem by měla být kontrola předpovědi počasí a vytvoření plánu. 

Sníh a mráz nejsou jediné věci, na které si musíte dávat pozor. Klíčový je chladný vítr. Zdánlivě neškodný poryv větru může stačit k tomu, aby pronikl vaším oblečením a odstranil izolační vrstvu teplého vzduchu, která obklopuje vaše tělo. 

Kdy se extrémní chlad větru stává cvičení venku nebezpečným bez ohledu na to, kolik vrstev máte na sobě? Zatímco při teplotě vzduchu nad 5 stupňů je riziko omrzlin menší než 5 %, s klesajícím chladem větru se rychle zvyšuje. Pokud chlad větru klesne pod -18 stupňů, stačí k ohrožení omrzlinami pouhých 30 minut. Pokud jsou teploty pod nulou, zvažte raději cvičení uvnitř. 

Zpět k základům: Oblékání do chladu

Jakmile se ujistíte, že teplota větru není příliš nízká, je čas zaměřit se na chytré oblékání. Pokud jde o zimní cvičení venku, je chybou se maximálně zahalit. I v mrazu se při venkovním cvičení zapotíte.

Oblečte se tak, abyste mohli začít v teple a podle potřeby si jednotlivé části oblečení svlékat. Níže uvedené kroky vám pomohou.

Vrchní vrstva: Polypropylen

Cvičení v oblečení nasáklém potem vás činí zranitelnějšími vůči chladu a vystavuje vaši tělesnou teplotu riziku nebezpečného poklesu. 

Mít později jako základní vrstvu polypropylen je nutností. 

Polypropylen je častěji známý jako tkanina „odvádějící vlhkost“. Na rozdíl od materiálů, jako je bavlna, které pohlcují pot, polypropylen napomáhá rychlému odpařování potu.

Nezapomínejte ani na spodní část těla. Když je venku zima, zvažte, zda si pod kalhoty neobléknout přiléhavé nylonové punčocháče, které vám pomohou izolovat nohy. 

Střední vrstva: Ventilace

Nošení vrstev sportovního oblečení s dostatečnými větracími otvory může pomoci regulovat tělesnou teplotu v chladnějším počasí. Vybírejte si věci se zipy a síťovanými boky.

Vyhněte se gumovým nebo plastovým materiálům, které nedýchají a brání odpařování potu. Tkaniny, jako je mikroplyš a termální svršky, představují pevnou střední vrstvu. Uvažujte o roláku ve stylu makety, který ochrání váš trup i krk.

Vnější vrstva: ochrana chránící před živly

Jako svrchní vrstva dobře poslouží nylonová bunda nebo větrovka z materiálu Gore-Tex. Tyto odolné a prodyšné materiály pomáhají odpuzovat vítr a vodu, přitom jsou lehké a ideální pro pohyb v přírodě.

Doplňky: Chraňte své končetiny

Než vyjdete z domu, udělejte si rychlý kontrolní seznam: nohy, hlava, uši, ruce, oči a pokožka by měly být chráněny předtím, než se vydáte vstříc přírodním živlům.

Nohy

Vynechejte bavlnu pohlcující pot, která by mohla vést k vlhkosti, odírání a puchýřům, a poohlédněte se po ponožkách z materiálů jako je drynamix, který odvádí vlhkost od pokožky a udržuje nohy v teple. Poohlédněte se také po voděodolných, prodyšných běžeckých botách, které usnadní zvládnutí břečky, sněhu a zimních kaluží.

Hlava a uši

Ačkoli mýtus, že většinu tepla ztrácíte hlavou, byl vyvrácen, stále je nezbytné nosit čepici. Hledejte nějakou na bázi polyesteru a elastanu, která vám pomůže chránit se před větrem. Pokud je velmi chladno, zvažte nošení obličejové masky nebo si omotejte šátek kolem úst, abyste ochránili plíce před chladným vzduchem.  

Ruce

Chraňte si ruce reflexními rukavicemi, které odvádějí vlhkost, udržují ruce v suchu a poskytují větší bezpečnost při večerním tréninku. Pokud cvičíte s hudbou, zvažte pár rukavic, které jsou kompatibilní s dotykovou obrazovkou. Díky tomu si nebudete muset sundávat ochrannou vrstvu pokaždé, když budete chtít změnit skladbu.

Oči a pokožka

Konec léta neznamená konec slunce. I v zimě může být odraz UV paprsků od čerstvě spadlých vloček škodlivý a jas může oslepovat. Než vyrazíte ven, přibalte si sluneční brýle a použijte opalovací krém.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články