9 populárních potravin, které nejsou tak zdravé, jak se tvrdí

Stále více lidí chce jíst zdravě, a není proto divu, že jsou regály obchodů plné veganských, nízkotučných nebo bezlepkových výrobků. Zdraví na prvním místě, mohlo by se zdát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se ponoříme do složení jednotlivých výrobků, zjistíme, že není všechno zlato, co se třpytí. Výrobky považované za prospěšné pro naše zdraví mu mohou také ublížit. Stačí se podívat na níže uvedený seznam a přesvědčit se. Zkrátka ne vždy je zdravé to, co se jako zdravé tváří. Těchto devět příkladů hovoří za vše.

Mrkev raději celou

Kupujete si v obchodě již nakrájenou mrkev? To není zrovna ideální volba. Musíte počítat s tím, že obsahuje méně vitamínů, zejména pokud je skladovaná v nakrájené formě při nízkých teplotách. Další potravinou, která je zdánlivě zdravá, je jablečný ocet. Existují studie, které tvrdí, že jablečný ocet podporuje hubnutí. Je však třeba vzít v úvahu, že ostrý zápach a kyselá chuť může dráždit žaludek a způsobit plynatost, nevolnost nebo dokonce poškození zubů. Pokud ho tedy používáte, mějte se na pozoru.

iZdroj fotografie: Pixabay


Pokud kupujete instantní ovesné vločky, koukejte na složení. Mnohdy jsou totiž smíchané s moukou a cukrem, což není vůbec zdravé. Mnohem ideálnější volbou je koupit samotné ovesné vločky a z nich si pak doma udělat snídani či večeři dle chuti. Oblíbenou potravinou je i arašídové máslo se sníženým obsahem tuku. Víte, že co do počtu kalorií je jedno, zda má snížený obsah tuku nebo ne? Navíc má často více cukrů. Pokud tedy nemůžete bez arašídového másla žít, je mnohem lepší koupit klasické.

Bezlepkové a vegetariánské

Pokud nemáte intoleranci na lepek, neměli byste se mu vyhýbat. Bezlepkové výrobky jsou vnímány jako zdravější a lepší díky dobrému marketingu. Když se však na ně podíváme zblízka, mají vyšší obsah cukru, solí a nasycených tuků. Jsou také méně výživné, protože obsahují méně bílkovin. A navíc jsou dražší. Stejně tak není vždy zdravější to, co je vegetariánské. Vegetariánské kotlety nebo hamburgery jsou zpracované potraviny. Mnoho z nich obsahuje velké množství soli, oleje nebo másla. Proto jsou velmi kalorické.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ani celozrnné pečivo nemusí být výhra. Zdánlivě zdravější alternativa k bílému chlebu může obsahovat velké množství konzervačních látek, soli nebo cukru. Za zdravý je považovaný také hummus. Ten, který zakoupíte v obchodě však může obsahovat mnoho zbytečných škodlivých přísad. Vždy se nejprve podívejte na jeho složení. Podobné to je s rýžovými krekry. Májí méně kalorií než pečivo, ale neposkytují téměř žádné živiny ani vitamíny. Kromě toho může konzumace rýžových koláčů zvýšit hladinu cukru v krvi.

Zdroj: EatThis

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články