Ne nadarmo se mu říká černý poklad: Stačí lžička denně a střeva jsou čistá jako nikdy dřív

Na aronii se často zapomíná. A to je škoda, protože v jejích plodech se ukrývá tolik báječných a léčivých látek, které stojí za to využít. Jsou vhodné i pro diabetiky.

Bobule aronie na větvi po dešti i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Plody aronie jsou tak dostupné a přehlížené, že by vás jen sotva napadlo, jaký poklad v sobě ukrývají. Dokážou vás ochránit před množstvím nemocí a také vám pomohou v oblasti krásy ošálit věk a vyhladit vrásky. A samozřejmě nesmíme zapomenout na očistný efekt pro střeva.

Černý poklad z bobulí

Někdy můžete slyšet aronii nazývat černým pokladem. Není se čemu divit, protože její plody působí proti bakteriím i virům. Působí také protizánětlivě a některé prameny dokonce uvádí, že pravidelné popíjení šťávy z plodů aronie pomáhá v prevenci rakoviny. Web Healthline s jistotou potvrzuje, že plody aronie překypují vitamínem C a antioxidanty, takže se hodí užívat s podzimem v boji proti sezónním infekcím.

Účinky aronie na zdraví

Jak už bylo zmíněno, aronie obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Také zpomalují stárnutí, pomáhají zabraňovat tvorbě vrásek a dodávají zdravý vzhled kůži, vlasům i nehtům. Už jenom to by stálo za zvážení, zda aronii nezařadit do jídelníčku. Podle studie publikované webem NIH má aronie následující potenciální účinky na zdraví.

Aronie na srdce a krevní oběh

Pravidelná konzumace aronie pomáhá snižovat vysoký tlak, čímž pomáhá snižovat riziko srdečních chorob. Také pomáhá snižovat cholesterol. Obsahuje látky zvané antokyany a rutin, které brání tvorbě usazenin v cévách. Tím značně zpomalují zhoršování aterosklerózy.

Plody aronie na větvi iZdroj fotografie: Pixabay
Plodům aronie se říká černý poklad. Jejich účinky na zdraví jsou jedinečné.

Účinky na nervový systém

Látky obsažené v plodech aronie pomáhají chránit před demencí a zmírňují dopady psychického stresu na tělo. Pomáhají zlepšovat náladu a dodávají energii. Nálada a energie spolu úzce souvisí, protože s klesající náladou klesá i energie. Potřebujete-li povzbudit, sáhněte po přírodních životabudičích, o kterých naše redakce již psala.

Aronie vhodná pro diabetiky

Diabetici se nemusí plodů aronie bát. Pomáhají snižovat hladinu krevního cukru, a dokonce podporují produkci inzulínu. Pro diabetiky je nejvhodnější konzumace čerstvých plodů nebo doma zavařených plodů aronie bez přidaného cukru.

zažívací systém

Snižuje nadýmání a bojuje proti zácpě: Chřest je pokladem pro střeva, ale i celkové zdraví člověka

Plody aronie pečují o střeva

Aronie je skvělý přírodní způsob, jak podpořit trávicí systém. Pomáhá zlepšovat funkci jater, o čemž jsme na JakZdravě už psali, ale také žaludku a slinivky. Čistí organismus i střeva, podporuje jejich činnost a zlepšuje celkový metabolismus. Velmi dobře pochodíte, když si ji naordinujete při plynatosti, zácpě a bolestech břicha.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčivými účinky aronie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články