Bramborové slupky jsou plné antioxidantů a vitamínů B6 a C. Posílí imunitu a pomohou nejen s vráskami a hubnutím

Proč nevyhazovat bramborové slupky. Jejich konzumace je zdraví prospěšná, chrání před onemocněním srdce a rakovinou a pomůže vám v boji se stresem i s hubnutím.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Brambory jsou ve výživových kruzích často pomlouvány kvůli podezření, že souvisejí s obezitou, nejsou příliš zdravé a obsahují více kalorií z tuků než ze sacharidů. Opak je ale pravdou. Výživová poradkyně Katey Davidson tvrdí, že brambory jsou velmi zdravá a výživná zelenina, která by ve vašem jídelníčku rozhodně neměla chybět. Nejvíce vitamínů a živin obsahuje právě bramborová slupka, kterou většina lidí oloupe a vyhodí. Je to škoda, protože bramborové slupky jsou plné antioxidantů a vitamínů a jejich konzumací můžete významně prospět svému zdraví.

Naplní vás zdravou energií

Brambory mají mnoho sacharidů, ale v porovnání s jinými základními potravinami, jako jsou těstoviny nebo rýže, mají méně kalorií. Sacharidy tvoří více než 95 % hmotnosti brambor. Kromě toho jsou také bohaté na kvalitní bílkoviny. Několik studií naznačuje, že kvalita bílkovin obsažených v bramborách je vyšší než u jiných hojně konzumovaných rostlinných bílkovin. Brambory, a obzvlášť bramborové slupky, jsou také skvělým zdrojem vitamínu C a draslíku.

Pomohou vám s hubnutím

Studie publikovaná v časopise Molecular Nutrition & Food Research naznačuje, že brambory mohou omezit přibírání na váze. Studie tuto schopnost brambor přisuzuje přítomnosti polyfenolických sloučenin, které aktivují AMP-aktivovanou proteinkinázu (AMPK) a iniciují tak rychlejší odbourávání cukru. To pomáhá zvyšovat metabolismus a zabraňuje přibývání na váze.  Bramborové slupky také obsahují méně tuku a sodíku než celá brambora.

iZdroj fotografie: iStock

Posílí váš imunitní systém a chrání vás před nemocemi

Bramborová slupka obsahuje velké množství vitamínu C, vápníku a vitamínů skupiny B. Má také silné antioxidační vlastnosti, a tím pomáhá udržovat váš imunitní systém silný a zdravý. Právě díky vysokému obsahu antioxidantů dokáže zabránit některým závažným onemocněním. Bramborová slupka obsahuje velké množství kyseliny chlorogenové, která váže karcinogen (rakovinotvornou sloučeninu), a tím chrání tělo před rakovinou.

Pomůže vám předcházet  také srdečním onemocněním. Flavonoidy obsažené v bramborách pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a zabraňují tvorbě usazenin v tepnách. Vitamin B6 navíc pomáhá snižovat hladinu molekuly zvané homocystein, která může vést k zánětům tepen. Studie z roku 2013 poukázala na to, že konzumace brambor snižuje krevní tlak, zlepšuje lipidový profil, a také snižuje markery zánětu, čímž zlepšuje kardiometabolické zdraví.

iZdroj fotografie: Freepik

Podpoří vás v boji proti stresu

Stres je v dnešní populaci velmi častým jevem. Brambory obsahují vitamin B6, který pomáhá při tvorbě hormonů, jako jsou serotonin, dopamin a adrenalin, které mají přímý vliv na naši náladu a duševní rozpoložení. Vitamin B6 také pomáhá při tvorbě neurotransmiterů a je nesmírně důležitý pro zdravý nervový systém.

Přispějí k oddálení projevů stárnutí

Bramborové slupky, jak jsme již výše zmínili, obsahují velké množství antioxidantů. Antioxidanty mohou, mimo jiné,  pomoci oddálit výskyt vrásek a jemných linek, které jsou způsobeny poškozením volnými radikály. Brambory obecně mají přirozený bělící účinek, lze je tedy také použít k odstranění tmavých skvrn a vyrovnání tónu pleti.

Jakým způsobem připravujete bramborové slupky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“