Čaj z lipového květu: Kromě relaxace nabídne i pomoc v boji proti zánětům

U hrnku čaje se dá velice dobře konverzovat, ale i relaxovat. Lipový čaj je extra vhodný pro relaxaci, dokáže také zmírnit příznaky úzkosti i bojovat proti zánětům.

lipový čaj pomůže s relaxací i spánkem i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Lípa malolistá, někdy také známá pod názvem lípa srdčitá, je strom jehož kořeny sahají na území Evropy a Kavkazu. Jedná se o mohutné stromy pyšnící se výškou od 15 metrů výše. V červnu, nejpozději v červenci, kvete žlutými voňavými květy, které pro někoho mohou být silným alergenem, ale pro většinu lidí jsou velice užitečné. Jsou zásadní surovinou pro lipový světlý med a také se z nich připravuje čaj. Lisa Wartenberg představuje hned několik zdravotních přínosů lipového čaje. Dokáže více než jen zklidnit Vaši mysl.

Lipový květ

Lípa je českým národním stromem a může tomu tak být hned z několika důvodů. Jedním z nich mohou být i léčivé účinky nejen lipových květů. Ale právě květenství neboli lipový květ je nejčastěji využívanou, a tudíž i nejčastěji sbíranou částí lípy. Sbírají se hned zpočátku jejich kvetení, ještě dříve než se objeví plody, které jsou kulovitého tvaru. Většinou se jedná o červen, případně o červenec. Každopádně příští sezónu sběru si nenechte ujít, kromě čaje je možné si připravit například i sirup. A vaše zdraví vám poděkuje.

Příprava lipového čaje

Pro přípravu je ideální natrhat květy ze stromu, který není přímo u silnice a dalších zdrojů případného znečištění. Čaj je možné připravit z čerstvých, ale stejně tak i ze sušených květů. Ty jsou praktičtější pro případné celoroční použití. 5 lžic nasekaných čerstvých květů vařte s 0,5 l vody na mírném ohni po dobu 30 minut. Nebo zalijte sušené květy horkou vodou, šálek zakryjte a nechte směs odstát alespoň 20 minut. Poté květy vyndejte, vymačkejte z nich všechnu vodu a vypijte ve chvíli, kdy je čaj vlažný. Je možné ho osladit lipovým medem.

lipový květ pro výrobu čaje iZdroj fotografie: Freepik
Lipový čaj je chutný i účinný při relaxaci

Lipový čaj pomůže s relaxací i se spánkem

Někdo má pití čaje jako zvyk, jiný jako potěšení či čas na zklidnění. V léčitelství je lipový čaj využíván pro podporu relaxace a také ke zmírnění příznaků úzkosti již mnoho let. Nyní mu věda začíná dávat za pravdu. Byly prokázány sedativní vlastnosti. Dochází k napodobování aktivity gaba-aminomáselné kyseliny, a právě ta je velice důležitá pro psychickou pohodu. Plní funkci neurotransmiteru, který ulevuje od úzkostí a také pomáhá zkvalitnit spánek.

Pomoc při zánětech i účinky diuretika

Kouzlo, díky kterému pomáhá lipový čaj v boji se záněty, spočívá v antioxidantech. To jsou sloučeniny, které tuto schopnost mají. A v lipovém květu se vyskytují flavonoidy, tilirosid i kaempfenrol. A všechny tyto sloučeniny jsou silné antioxidanty, které bojují proti zánětům a tím tělo chrání před rozvojem nemocí, jako je rakovina či cukrovka, které jsou spojeny s chronickým zánětem. Lidové léčitelství doporučuje lipový čaj k podpoře pocení a je považován za diuretikum.

K jakým účelům sbíráte lipové květy?

Zdroj: Heathline
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články