Proč si babičky často dávaly pod polštář stroužek česneku: Jednoduchá taktika značně ovlivní kvalitu spánku

Konzumace česneku vám pomůže při různých zdravotních neduzích. Pozitivní účinky má také česnekové aroma linoucí se v noci zpod polštáře.

i Zdroj fotografie: Lin linao / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Účinky česneku na zdraví se snaží dokázat nejedna vědecká studie. Není se čemu divit. Však česnek patřil k lidovým lékům odnepaměti. R. T. Ackermann, profesor medicíny, se zabývá výzkumem, zda by mohl česnek být pomocníkem při onemocnění srdce. Došel k zajímavým závěrům, o kterých se dočtete dále. Zjistěte, v jakých dalších případech vám může být česnek nedocenitelným pomocníkem.

Česnek a onemocnění srdce

Vědci skutečně potvrdili, že česnek může fungovat jako lék na srdce. Uvolňuje cévy a umožňuje tak krvi lepší proudění. To uleví srdci, které se nemusí tolik namáhat, aby protlačilo krev do oběhu. Existuje dokonce studie, která se zabývá krátkodobými přínosy česneku na snižování cholesterolu. Na krevní tlak vyšly účinky o mnoho menší, než se původně očekávalo. Na hladinu glukózy v krvi nemá podle vědců česnek žádný vliv.

Spěte s česnekem

Špatně se vám spí? Dejte si pod polštář neoloupaný česnek. Tato rada patří mezi lidové léky, ale česnek má skutečně schopnost uvolňovat do svého okolí látku, která účinkuje na kvalitu spánku. Mnozí dokonce věří, že česnek má schopnost účinně bojovat proti negativním energiím.

Prevence proti nachlazení

Chcete zůstat bez rýmy a kašle? Jezte pravidelně česnek. Pomůže vám předcházet nachlazení. Snížíte riziko, že se nachladíte až o polovinu. A pokud přece jen onemocníte, česnek vám pomůže a díky jeho účinkům se uzdravíte o hodně rychleji, než kdybyste své tělo česnekem nepodporovali.

Mnoho česneků sklizených v proutěném koši iZdroj fotografie: Pixabay

Méně je více

Doporučená denní dávka česneku je jeden stroužek. Při vyšších dávkách může česnek způsobit nepříjemné žaludeční obtíže. K nim patří nevolnost, nadýmání, nechuť k jídlu, závratě nebo výrazné snížení tlaku. Také se může dostavit bolest svalů. U některých citlivějších jedinců se může objevit alergická reakce. Mezi další příznaky patří výrazný zápach z úst. Proto s ním zacházejte opatrně. Každý lék je lékem pouze v malém množství.

Na jaké zdravotní problémy využíváte česnek vy?

Zdroj: Pubmed
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Štěně v podvyživeném stavu se jen o vlásek podařilo zachránit díky stížnostem na sociálních sítích
Události247
Události247
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě
VědaŽivě
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
adbz
adbz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli