Na hubnutí pomohou chia semínka, zlepší chod metabolismu

Chia semínka jsou velmi zdravá potravina, která nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské tělo. Obzvláště účinně se osvědčily při shazování kil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chia semínka jsou sice malá, ale za to poskytují bohaté množství důležitých živin, včetně omega-3 mastných kyselin a účinných antioxidantů – to je také důvod, proč byla základem stravy starých Aztéků a Mayů. V současné době však vědci již ví, že jejich pravidelná konzumace je spojována například s podporou zdraví srdce, silných kostí a regulace cukru v krvi. Kromě toho je můžete podle lékaře Jared Meacham použít v mnoha receptech, například pudinku nebo ovesných vločkách. 

1) Účinné antioxidanty 

Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů, které prospívají lidskému zdraví tím, že neutralizují reaktivní molekuly známé jako volné radikály. Ty mohou při nahromadění v těle poškodit buněčné sloučeniny, přispívat ke stárnutí a zvyšovat riziko vzniku onemocnění, jako je rakovina. Mezi ty nejúčinnější z nich patří především kyselina chlorogenová, kyselina kávová, myricetin, kvercetin a kaempferol – všechny tyto látky mají mimo jiné ochranné účinky na srdce a játra a podporují obranyschopnost imunitního systému. 

2) Podporují hubnutí

Vláknina a bílkoviny obsažené v semínkách chia mohou být velmi prospěšné pro ty, kteří se snaží zhubnout. Již na 28 gramů totiž obsahují 10 gramů vlákniny, která hraje velmi důležitou roli v prevenci nadváhy a obezity. Kromě toho může jejich pravidelná konzumace přispívat ke snížení chuti k jídlu a příjmu potravy, což vás ochrání před zbytečným přejídáním. Stejně tak hrají tyto složky velmi důležitou roli ve zdraví trávicího traktu, přičemž pomáhají nastartovat metabolismus a účinněji spalovat tuky. 

3) Nižší riziko srdečních onemocnění

Vzhledem k tomu, že chia semínka mají vysoký obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin, může vám jejich konzumace pomoci snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. Důvodem je především skutečnost, že tyto složky mají velmi pozitivní vliv na krevní oběh a snižují špatný cholesterol, který patří mezi hlavní rizikové faktory problému. Kromě toho je konzumace omega-3 obecně spojována s lepším zdravím cév a srdečního svalu, a také snižováním hladiny triglyceridů a oxidačního stresu

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Snižují hladinu cukru v krvi

Konzumace semínek chia vám dokáže pomoci také regulovat hladinu cukru v krvi. Za tímto účinkem stojí opět vláknina a další prospěšné látky, které tato jedinečná potravina obsahuje. Jedná se o velmi užitečný faktor, který by mohl být prospěšný zejména pro lidi trpící cukrovkou – podle některých odborníků je dokonce možné, že zvýšený příjem chia semínek může zlepšovat citlivost a inzulín. Nicméně je nutné poznamenat, že je zapotřebí provést další odborné studie a výzkumy, které by tuto skutečnost dokázaly potvrdit.  

5) Podpoří vaše kosti 

Chia semínka disponují vysokým obsahem několika živin, které jsou nezbytné pro zdraví kostí. Jedná se zejména o vápník, fosfor a hořčík – pokud je tedy přidáte do svého jídelníčku, udržíte tím tak dobrou hustotu svých kostí a získáte větší ochranu před problémy, jako jsou zlomeniny a naraženiny. Kromě toho může mít na zdraví kostí vliv i omega-š mastné kyseliny, jenž zvyšují pevnost kostí.

Jak často jíte chia semínka vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články