Dejte sbohem nachlazení, kašli i horečce: Všechny chřipkové příznaky zničí za pár hodin jediná bylinka

Stačí jediná bylinka a nepříjemné příznaky chřipky pro vás budou minulostí. Pro získání maximálního účinku ji však musíte konzumovat každý den.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tymián je jednou z nejúčinnějších bylinek, které jsou v České republice k dispozici. Toto úžasné přírodní léčivo nabízí nespočet zdravotních benefitů, včetně stimulace imunitního systému, očisty krevního oběhu a také zvýšení hladiny energie v organismu. Všechny své přínosy si získal díky silným sloučeninám, jako jsou antioxidanty a různé vitamíny, a jak navíc uvádí lékařka Amy Richter, užívat ho můžete na mnoho způsobů.  

Tymián a lidské zdraví

Tato úžasná bylinka ze Středomoří je známá pro svůj vysoký obsah draslíku, železa, hořčíku, vitamínu B6 a vitamínu K, díky kterým pomáhá předcházet mnoha chorobám a nabízí úžasné benefity pro lidské zdraví. Konzumovat ho můžete ve formě koření do masných jídel, doplňků stravy nebo také jako čaj, který vám poskytne maximální účinky. Zařazením takového nápoje do svého jídelníčku se můžete těšit na tyto zajímavé přínosy:  

  • Antibakteriální vlastnosti: Tymián obsahuje látky, které mají silné antibakteriální účinky. Tato vlastnost mu pomáhá bojovat proti bakteriím a podporovat prevenci infekcí.
  • Pomáhá snižovat úzkost: Bylinka má velmi dobré uklidňující účinky, které vám pomohou zmírnit stres a nepříjemné pocity s ním spojené.  
  • Podpora trávení: Pravidelná konzumace tymiánu pomáhá stimulovat produkci trávicích enzymů, čímž podporuje celý trávicí systém a předchází problémům, jako je nadýmání a bolest žaludku.
  • Detoxikace těla: Tymián obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají ochraňovat buňky před poškozením volnými radikály a čistí organismus. 
  • Podpora dýchacího systému: Rostlina velmi dobře uvolňuje hlen a čistí dýchací cesty.  
  • Antiseptické účinky: Díky obsahu thymolu je rostlina schopna dezinfikovat rány na těle a urychlit jejich regeneraci. 
  • Regulace krevního tlaku: Z dlouhodobého hlediska má tymián velmi pozitivní vliv na krevní tlak a jeho regulaci, což může být přínosné pro zdraví srdce.
Tymián na stole iZdroj fotografie: Depositphotos
Tymián nabízí řadu zdravotních přínosů a léčí nebezpečné nemoci

Jak uvádí server WebMD, nejlépe uděláte, když budete tymián konzumovat ve formě čaje nebo éterického oleje. Samozřejmě je také dobré přidávat ho do jídel, ale tímto způsobem vám nezajistí maximální účinek. Je ovšem potřeba dát si pozor na vedlejší účinky – jelikož se jedná o velmi silné přírodní léčivo, nemusí být vhodný pro všechny jedince. Poradit by se měli před jeho konzumací zejména lidé, kteří užívají silné léky a trpí vážnou nemocí. 

Čerstvý tymián rostoucí na zahradě

Bylinka z nebes: Tymián může pomoci na krevní tlak, kašel i akné

Příprava tymiánového čaje 

Pokud si chcete připravit tymiánový čaj, stačí vzít trochu sušené bylinky, nejlépe 1 čajovou lžičku. Tu poté zalijte ve vhodném šálku vroucí vodou a nechte 5 minut odstát. Tekutinu následně sceďte (pokud chcete přidejte med) a konzumujte třikrát denně po každém hlavním jídle. Nápoj je obzvláště užitečný během zimy, kdy se vzduchem přenáší nejvíce patogenů a onemocnění. Na webu JakZdravě jsme také psali o velmi silné kombinaci tymiánu s medem

Jak často jíte tymián vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články