Dieta, která prospívá zdraví srdce i střev: Jak si vybrat a sestavit jídelníček podle jednoho ze 4 typů stravování

K nejčastějším příčinám úmrtí na celém světě patří onemocnění srdce. Proto se vyplatí o něj pečovat i vhodně zvolenou stravou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zdravé srdce je předpokladem dlouhého života. Existuje vysoké procento lidí, kteří si ho ale dobrovolně ničí špatným životním stylem. Sem patří mimo jiné i nadváha, vysoký krevní tlak a cholesterol nebo kouření. Přitom by stačilo tak málo, a to zlepšit svůj jídelníček a věnovat část volného času fyzické aktivitě, říká lékař Romsai Tony Boonyasai, MD. Činnost srdce se tím podstatně zlepší.

Jak může zdravá strava pomoci srdci

Pokud někdo trpí vysokou hladinou cholesterolu, tak úprava jídelníčku mu může hodně pomoct k jejímu snížení. To je ostatně také první, co lékař doporučí. Je třeba se vyhnout konzumaci tučného masa, nadbytečného množství cukrů a živočišných tuků. Lépe je vsadit na pokrmy s dostatečným obsahem vlákniny, která chrání nejen srdce, ale také střeva a celý imunitní systém.

Středomořská strava

Tradiční stravovací návyky lidí žijících ve Středomoří jsou pro zdravé srdce ideální. Zde se konzumuje především čerstvá strava s minimem průmyslově zpracovaných potravin. V jídelníčku nechybí mořské ryby, drůbež, vejce, ovoce, zelenina, ořechy, semena a nízkotučné mléčné výrobky. K tomu patří ještě pravidelné používání panenského olivového oleje a skleničky dobrého červeného vína denně. Středomořská strava omezuje riziko vzniku srdečních nemocí.

iZdroj fotografie: Pexels
Středomořská strava patří k těm, které jsou srdci prospěšné

Dieta zvaná DASH

Při léčbě hypertenze je vhodné upravit jídelníček. Zde pak nastupuje dieta zvaná DASH, která je navržená tak, aby pomohla vysoký krevní tlak léčit. Zároveň snižuje riziko onemocnění srdečního svalu. Přísný seznam potravin tato dieta neobsahuje. Doporučuje se omezit sůl, konzumaci červeného masa, přidaných cukrů. Lépe je vsadit na příjem libového masa, nízkotučných mléčných výrobků, celých zrn, ovoce a zeleniny. To vše vede zároveň ke snížení nadváhy, která je jedním z hlavní rizikových faktorů.

Veganská a vegetariánská strava

Zdraví prospěšná je také vegetariánská strava s vyloučením masa z jídelníčku. Vysoký podíl potravin rostlinného původu má řadu zdravotních výhod. Díky obsahu vlákniny přispívá tato dieta ke zdravým střevům, lepší imunitě, a také k lepší kondici srdce. Sójové bílkoviny významně snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Málokterý vegetarián trpí nadváhou nebo obezitou. Při této dietě je však třeba dbát na pestrou skladbu potravin. Jednostranně zaměřená strava nebude dobrým přínosem pro zdraví člověka.

Jakou dietu vybrat

Podle výše uvedeného je zřejmé, že srdci prospívá omezení konzumace hlavně červeného masa a cukrů. Nemusíte striktně dodržovat jen středomořskou nebo vegetariánskou stravu. Postačí, když omezíte spotřebu tučného masa a nahradíte ho libovým, případně tofu. Chybět by vám neměl dostatek zeleniny a ovoce. Potraviny by měly být co nejméně průmyslově zpracované. A když k tomu přidáte i to, že přestanete kouřit nebo se začnete více hýbat, vaše srdce se vám poděkuji.

Jakým způsobem se staráte o zdraví svého srdce?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články