Doma ho má každý, málokdo však ví, že jde o lék. Rychle se podívejte, pomůže vám vyléčit hned 15 nemocí

Jablečný ocet není jen skvělou přísadou do salátové zálivky. Můžete jej snadno použít i k léčbě mnoha neduhů. Od bolestí různého druhu až ke snížení vysokého tlaku.

jablečný ocet i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Jablečný ocet má doma skoro každý. Možná jej znáte jako prostředek ke zmírnění projevů nachlazení, posílení imunity či na podporu hubnutí. Nebo jej užíváte při bolestech hlavy či kloubů. Další z vás po něm možná sáhnou v případě náhlé bolesti ucha či spálenin od slunce. Jiní jej užívají dlouhodobě ke snížení vysokého krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu. Jablečný ocet je totiž skutečně univerzálním pomocníkem, stačí vědět, jak jej použít.

Jablečný ocet se přírodní léčbě užívá již od nepaměti

Jablečný ocet není v přírodní léčbě žádným nováčkem, používá se vnitřně například k posílení organismu při nemocech, jako je chřipka či nachlazení, ve formě obkladů pak například při revmatismu. Dle nutričních specialistů z renomovaného zdravotnického webu Healthline vám může jablečný ocet pomoci i s redukcí nadváhy, v případě problémů s trávením, k léčbě vysokého tlaku či snížení hladiny cholesterolu.

Odborníci z WebMD dodávají, že zevně je vhodný například k léčbě akné a dalších kožních problémů. Pomáhá při zánětech zvukovodu a zpomaluje kornatění cév. Navíc skvěle odstraňuje škodliviny z těla, zpomaluje stárnutí a můžete jej užívat i dlouhodobě, protože nemívá vůbec žádné vedlejší účinky.

Konkrétní tipy jak využít sílu jablečného octa

Jablečný ocet jsme vám na JakZdravě doporučovali již mnohokrát, například na snížení tlaku či hladiny cholesterolu. Má však mnohem širší možnosti využití, jen je potřeba vědět, jak jej správně používat.

Jablečný ocet na bolest hlavy iZdroj fotografie: Depositphotos
Jablečný ocet si hravě poradí například s bolestí hlavy

Bolesti hlavy

Nechcete-li při každé bolesti hlavy sahat po lécích, dejte si místo nich 2 lžíce jablečného octa smíchané se 2 lžícemi medu. Bolest hlavy by měla velice rychle ustoupit. 

Pálení žáhy

Jablečný ocet si dokáže velmi rychle poradit s pálením žáhy, protože dokáže v mžiku nastolit tu správnou kyselost žaludku. Stačí pozřít jednu lžičku jablečného octa a zapít ji sklenicí vody. 

Hubnutí

Chcete podpořit hubnutí? I zde vám může jablečný ocet pomoci. Stačí pít ráno nalačno sklenici vody se dvěma polévkovými lžícemi jablečného octa. Potlačí chuť k jídlu a podpoří metabolismus. 

Únava

Pokud vás trápí chronická únava, použijte stejný recept jako při bolestech hlavy, tedy 2 lžíce jablečného octa se 2 lžícemi medu. Tuto směs užívejte každý večer před spaním a uvidíte, že se budete probouzet svěží a nabití energií.

Vysoký krevní tlak

Jablečný ocet skvěle účinkuje i proti vysokému krevnímu tlaku. Stačí, když budete před každým jídlem užívat 2 polévkové lžíce jablečného octa rozmíchané ve sklenici vody. 

Naši předkové si slupky z jablka lepili na čelo a věděli proč. Na tělo má pozitivní vliv –⁠ tak třeba napomáhá trávení

Akné

Jablečný ocet lze užívat i lokálně. Dobře účinkuje například proti akné, protože jeho antibakteriální účinky působí proti bakteriím, které akné mnohdy způsobují. Smíchejte jeden díl jablečného octa se 2-3 díly vody a touto směsí si 2-3krát denně omývejte obličej. 

Spáleniny od slunce, popáleniny

Protizánětlivé účinky octa využijete i v případě spálenin od slunce či popálenin. Aplikujte jablečný ocet přímo na popáleninu a zbavíte se nejen bolesti, ale zabráníte i zánětu. Jablečný ocet můžete smíchat i s medem, který má také protizánětlivé účinky, navíc, jak už jsme vás na JakZdravě informovali, výrazně napomáhá hojení ran.

K čemu dalšímu používáte jablečný ocet vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články