Toto jsou ideální hodnoty krevního tlaku podle věku a pohlaví. A existuje jediná cesta, jak ho správně změřit

Naučte se, jak správně zhodnotit výsledky naměřené na tlakoměru, abyste věděli, kdy je čas vyhledat lékaře. Je to jediný způsob, jak včas odhalit odchylky od normy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Velmi důležité informace o vašem zdraví poskytuje právě krevní tlak. Kromě kontrol u lékaře si ho můžete měřit pravidelně i doma. Měli byste ale znát hodnoty krevního tlaku, abyste dokázali poznat, kdy se váš tlak vymyká normám. Edukační specialistka a profesorka univerzity pro zdravotní sestry Chris Young zdůrazňuje, že lidé, kteří si tlak měří doma, by měli nejen dobře ovládat zásady a techniku měření, ale také znát správné údaje, které odpovídají jejich věku a zdravotnímu stavu. Jedině tak mohou spolehlivě vyhodnotit, kdy se jedná o vážný stav.

Normální krevní tlak

Normální krevní tlak se u každého člověka liší podle pohlaví a věku. Za vysoký krevní tlak se považuje až jeho trvalé zvýšení nad hodnoty 140/90 mm Hg zjištěné alespoň ve dvou, ze tří měření. O nízkém tlaku hovoříme, klesnou-li hodnoty pod 100/60 mm Hg.

Krevní tlak podle věku a pohlaví

Jednoduchá orientační tabulka vám napoví, jestli je váš krevní tlak v pořádku s ohledem na váš věk a pohlaví.

VěkRozmezí hodnot u mužůRozmezí hodnot u žen
20 – 40 let105-135/73-84 mm Hg117-123/77-82 mm Hg
40 – 50 let112-139/79-88 mm Hg125-127/83-84 mm Hg
50 – 60 let116-147/81-91 mm Hg129-131/85-86 mm Hg

Krevní tlak seniorů může vykazovat výchylku v systolickém tlaku. Jde o izolované zvýšení systolického tlaku v důsledku snížení pružnosti velkých a středně velkých tepen ve stáří. Odborně se tento stav nazývá pružníková hypertenze.

Jak se projevuje vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak se dá zjistit a diagnostikovat jedině pomocí měření. Upozornit vás na něj mohou i nenápadné příznaky, nad kterými lehce mávnete rukou. Proto se hypertenze (vysoký krevní tlak) někdy označuje jako „tichý zabiják“. Pokud se u vás objeví následující obtíže (dvě a více), které trvají už delší dobu, bude lepší zkontrolovat si tlak pomocí domácího měření nebo u lékaře.

Jde především o:

  • bolest hlavy,
  • únavu,
  • tlukot srdce (palpitace),
  • potíže se soustředěním,
  • potíže s pamětí,
  • problémy se spaním,
  • závratě,
  • hučení v uších,
  • časté krvácení z nosu,
  • otoky končetin,
  • neurotické obtíže (úzkost, strach, deprese, atd.)

Když už je tlak zvýšen trvale

Pokud je tlak zvýšený dlouhodobě, dochází ke změnám ve struktuře srdce, ledvin a na očním pozadí. Jsou to změny, které odhalí lékaři na speciálních přístrojích. Když započne léčba vysokého tlaku v této fázi, stále nehrozí porucha funkce zmíněných orgánů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rizika neléčené hypertenze

Jestliže se vysoký tlak neléčí, kromě změn na orgánech se přidá i porucha jejich funkce. To může vést k závažným a život ohrožujícím stavům, jako je srdeční nedokrevnost, infarkt myokardu nebo srdeční selhání. Následkem vysokého tlaku netrpí jen srdce. U neléčené hypertenze se zvyšuje riziko krvácení do mozku a vzniku mozkové mrtvice. Projevy na očích vedou k postižení sítnice, což může skončit slepotou. Na vysoký tlak jsou velmi citlivé ledviny, které při trvale neléčené chorobě nedostatečně odvádí svou funkci a hrozí jejich postupné selhávání.

Jedině měření

Příznaky vám mohou napovědět, ale jediná cesta, jak odhalit vysoký tlak, je pomocí tlakoměru. V rámci preventivní prohlídky kontroluje tlak praktický lékař, u žen navíc gynekolog. Změřit si ho můžete ale i doma. Tlakoměry jsou volně prodejné a cenově dostupné.  Před domácím měřením si pečlivě prostudujte návod k přístroji a dodržte správné zásady pro měření krevního tlaku, abyste nedostali zkreslené výsledky. Pokud si nebudete naměřenými hodnotami jistí, raději navštivte svého lékaře.

Zdroj: Healthline

Jak často si měříte tlak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články