Trápí vás chutě na sladké? Zatočte s nimi jednou provždy osvědčeným trikem. Funguje u dětí i dospělých

Byť cukr sám o sobě není pro tělo nezdravý, jeho nadměrná konzumace nám může přivodit mnohé zdravotní komplikace. Existují ale triky, jak chutě na cukr potlačit.

Závislost na cukru - chuť na sladké i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už od malička je nám vtloukáno do hlavy, že cukr je vlastně škodlivý a návykový. Tohle jsou ale často zbytečně rozšířené mýty. Ano, cukr ve velkém množství může mít na naše tělo negativní vliv, také se ne nadarmo říká, že všeho moc škodí. Tohle ale neplatí jen u cukru. Pokud jste se rozhodli svůj příjem cukru snížit, máme pro vás několik rad jak na to, včetně vyvrácení nejrozšířenějších mýtů o cukru.

Cukrové mýty

Prvním velmi rozšířeným mýtem je to, že cukr je návykovější než kokain. Vědci ale potvrdili, že při snížení konzumace sladkostí člověk nepociťuje abstinenční příznaky jako lidé závislí na drogách. Druhým mýtem je to, že cukr není zdravý a způsobuje cukrovku. Člověk totiž může denně sníst 12 lžic cukru bez žádných zdravotních obtíží. Cukrovka také navíc vzniká vlivem nezdravého životního stylu a konzumace přílišného množství tučných jídel. Není tedy spjatá přímo s konzumací cukru.

iZdroj fotografie: Pexels

Konzumace cukru může způsobit, že budete vypadat starší. Nadměrná konzumace cukru sice způsobí, že molekuly kolagenu ve vaší pokožce začnou tuhnout a stanou se velmi křehkými, pokud člověk ale přestane jíst cukr úplně, jeho kůže bude zase suchá. Na stárnutí má vliv více faktorů než jen konzumace cukru. Je tedy důležité poslouchat své tělo.

Kdy a jak byste měli cukr omezit?

Omezit příjem cukru byste měl v případě plánování početí, pokud se špatně soustředíte nebo třeba máte často žízeň. Další známkou nadměrné konzumace cukru může být svědivá kůže. Konzumace cukru navíc do těla vyplavuje hormony štěstí neboli endorfiny. Ty jde ale do těla vyplavit třeba cvičením v posilovně, během nebo jinými aktivitami. V případě dětí je třeba je zabavit. Pokud je dítě unavené, je menší šance, že si bude žádat sladkosti.

iZdroj fotografie: Pexels

Zvyšte příjem bílkovin. Pokud se bude vaše tělo cítit syté, je menší šance, že se budou vyskytovat chutě na sladké. Ke snížení chutí na sladké můžete použít třeba i skořici. Má výraznou chuť, není sladká, ale dokáže úspěšně regulovat hladinu krevního cukru. Pokud sladkým jídlem zajídáte třeba stres, je pravděpodobné, že máte nedostatek serotoninu, hořčíku a nebo vitamínu B. Pokud máte chutě na čokoládu, s největší pravděpodobností máte nedostatek bromu.

Návštěva lékaře

Stejně tak jako u většiny zdravotních komplikací, pokud i přes snížení konzumace cukru cítíte, že s vaším tělem není něco v pořádku, je vždycky dobré radši navštívit vašeho ošetřujícího lékaře. I když se může jednat pouze o nedostatek vitamínů v těle, který jde vyřešit pravidelnou konzumací suplementů, může vás vaše tělo upozorňovat také na větší problém. Naslouchejte tedy svému tělu a nezvyklé změny hlaste svému ošetřujícímu lékaři.

Podařilo se Vám někdy vypořádat se s konzumací sladkého? Jakým způsobem?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články