Zdravotní účinky ječmenu znali lidé už v minulosti. Je bohatý na kolagen a dá se z něj připravit jídlo přesně podle vaší momentální chuti – sladké nebo slané. Které to bude?
Kolagen omlazuje pokožku, dodává zdraví vlasům a nehtům, a v neposlední řadě podporuje regeneraci kloubů. Kolagen se dá získávat jednak potravinovými doplňky, ale také přirozeně ze stravy, což je pro tělo samozřejmě mnohem lepší. K doplnění kolagenu stačí alespoň jednou týdně si dát ječné kroupy, které jsou nacpané kolagenem k prasknutí.
Ječné kroupy jsou neobyčejně zdravé
Ječmen obsahuje nejvíce stopových prvků, které vaše tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Obsahuje také velké množství vlákniny, která pomáhá pro správné fungování imunitního systému a trávení. Konzumace ječných krup, jak potvrzuje i web Healthline, pozitivně ovlivňuje krevní cukr a cholesterol. Navíc pomáhají zklidňovat nervový systém, což se v dnešní době plné stresu může hodit.
Ječné kroupy pomáhají zvyšovat fyzickou i psychickou výkonnost, jsou takovým přírodním energy drinkem. Podporují zdraví pokožky a jsou vhodné jako potravina při horečnatých stavech. Ječmen se doporučuje hlavně starším lidem, těhotným ženám a lidem, kteří drží diety, protože dodává důležité živiny, jak potvrzuje i web GoodHousekeeping.
Příprava ječných krup
Ječmen musíte před vařením máčet. Doporučuje se dát ho do trojnásobného množství vody na 3-4 hodiny. Můžete ho máčet přes noc. Hlavně nezapomeňte vodu slít a poté do nádoby natočit čistou. Můžete místo vody přidat mléko. Na mírném ohni se pak vaří přibližně 25-30 minut. Poté nádobu přikryjte a nechte dlouho odpočívat. Konzumovat ječmen můžete ale i naklíčený, jak psala naše redakce již dříve. I v takové podobě má svá pozitiva pro zdraví.
Ječmen má výhodu v tom, že se z něj dají připravit jak slané pokrmy, tak i sladké. Záleží na tom, na co máte zrovna chuť. Může to být sladká obilná kaše s ovocem a skořicí nebo jenom dezert. O tom, jak je ječmen prospěšný zdraví, jsme na JakZdravě psali již dříve.