11 nejhorších jídel, která si můžete dát před spaním – třeba takové rajče může způsobit pálení žáhy

Na spánek má vliv mnoho faktorů. Věděli jste, že jídlo je jedním z nich? Podívejte se, co byste si rozhodně neměli dávat k jídlu před spaním.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Důvodů, proč neustále přepočítáváte početné stádo oveček a stále ne a ne usnout, určitě najdete hodně. Když trochu zapátráte, najdete hromadu doporučení. Takže vyvětráte místnost, nastavíte optimální teplotu, nebudete koukat před spaním do obrazovek televizí, počítačů ani mobilů, půjdete spát příjemně unavení, ale nakonec zjistíte, že to stále není ono. Nejvíce problémů se spaním totiž spočívá v tom, co jste si dali k večeři. Odborníci z amerického sdružení American Sleep Association sestavili seznam jídel, které mají velmi negativní dopad na kvalitu spánku.

1. Čokoláda

Sladká tečka po večeři v podobě čokolády je určitě pastvou pro chuťové pohárky. Nebo máte raději horkou čokoládu? Pro zahřátí a navození pohodlí těžko najdete lepší potravinu. Před spaním se ale čokoládě raději vyhněte. Čokoláda obsahuje kofein, který povzbuzuje organismus a blokuje hluboký spánek. Stejně jako obsahuje kofein káva, obsahuje ho také čokoláda. Sice méně, ale na to, aby vám zkazila spánek, to stačí. Největší obsah kofeinu najdete v poctivé hořké čokoládě. Proto si mlsání před spaním dobře rozmyslete.

2. Tučná jídla

Vyřešit večeři rychle a stavovsky hranolkami, pizzou nebo hamburgerem nesvědčí ani zdraví ani spánku. Tučné potraviny se tělu špatně tráví. Místo toho, aby se uložilo ke spánku, musí místo odpočinku zpracovávat večeři. Nemluvě o tom, že tučná jídla zatěžují oběhový systém a zvyšují cholesterol. Chcete-li dobře spát, večer nejezte nic tučného ani nadýmavého. Povečeřte lehce.

3. Cereálie

Ani miska cereálií před spaním není to pravé ořechové. Cereálie obsahují hodně cukru, proto se hodí k snídani, abyste měli přes den dost energie. Hladina cukru v krvi totiž stoupne, a jakmile je cukr tělem zpracován, zase klesne. Toto prudké kolísání hladiny cukru v krvi narušuje kvalitní spánek. K večeři proto preferujte potraviny, které mají méně než 5g cukru na porci. Vyspíte se určitě lépe.

4. Rajčata

Jíst dostatek zeleniny prospívá zdraví. Pokud ale trpíte pálením žáhy nebo přímo refluxem kyselých šťáv, určitě víte, jak taková věc dokáže před spaním potrápit. Když si k tomu ještě dáte rajčata a jdete si hned lehnout, gravitace způsobí, že se kyselost nahrne přímo do jícnu. To znamená – žádná rajčata ani jídla z nich vyrobená před spaním radši nekonzumovat.

5. Cibule

Nejsou to jen rajčata, co má na svědomí zvyšování kyselosti žaludku. K problémovým potravinám patří také cibule. Ta navíc vytváří plyn, který se pohybuje trávicím systémem. To znamená, že vás kromě pálení žáhy potrápí také nadýmání a tlak v oblasti žaludku. Bohužel má tento efekt cibule syrová i grilovaná, takže pokud s ní máte špatné zkušenosti, raději ji z jídelníčku vynechejte.

6. Sušené ovoce

Sušené ovoce se tváří nezávadně, ale před spaním se také nehodí. Obsahuje hodně vlákniny, která pošťouchne trávicí systém k akci. Vedlejšími produkty jsou samozřejmě také tvorba plynů a nadýmání. Také obsahuje více cukru než čerstvé ovoce, takže dochází, jak už bylo zmíněno výše, ke kolísání cukru v krvi. Abyste si zajistili klidný spánek, ovocnou svačinku si odpírat nemusíte. Sáhněte ale po čerstvém ovoci.

7. Koblihy

Jak už jsme si řekli, sladké a tučné potraviny nejsou před spaním v jídelníčku vítané. Určitě vás tedy nepřekvapí, že do kategorie nevhodných potravin patří také koblihy. Nejen, že jsou sladké, ale jsou také smažené. Tato kombinace z nich dělá jednu z nejhorších svačinek, do kterých se můžete před spaním zakousnout. Zvolte si místo toho raději čerstvé ovoce nebo mírně slazený heřmánkový čaj a uvidíte, že se vám bude spát mnohem lépe.

8. Chipsy

Chipsy a podobné pochutiny patří do kategorie nezdravých jídel obecně. Jsou tučné a mastné, což znamená, že zatěžují trávení a mohou mít na svědomí mnoho trávicích obtíží. Podle některých studií mají tučná, sladká jídla a mléčné výrobky zásadní vliv na kvalitu spánku a jejich konzumace před spaním může dokonce způsobovat noční můry. To není zrovna pěkná vyhlídka na slastný spánek, co říkáte?

9. Energetické nápoje

Už z názvu je patrné, jaký účinek od těchto nápojů očekáváme. Sotva byste po nich sáhli, když chcete jít spát. Uvědomte si ale, že odbourávání těchto nápojů v organismu nějakou dobu trvá, u některých jedinců se uvádí až osm hodin. Vaše marná snaha usnout může mít příčinu v dozvucích vypitého energetického nápoje. Proto byste po obědě už neměli pít ani jíst nic, co obsahuje kofein. Jedině tak vyzkoušíte, zda mají na váš spánek vliv zrovna ony.

10. Alkohol

Také se cítíte po sklence vína příjemně ospalí a uvolnění? Je to jen zdání. Ve skutečnosti má alkohol negativní vliv na váš spánek. Tělo alkohol zpracuje poměrně rychle, a zatímco jste možná spali tvrdým spánkem, následuje probuzení a potíž znovu usnout. Je to tím, že alkohol narušuje spánek a naopak podporuje bdělost. Jako další nepříjemný vedlejší účinek zhoršuje chrápání.

11. Voda

Jako poslední se do našeho výčtu dostala obyčejná voda. Ne, nebojte, voda nemá žádné škodlivé účinky na vaše zdraví ani na váš spánek. Pokud se ovšem nenapijete hodně večer. Potom si buďte jistí, že vás místo krásných snů čeká minimálně jedna nebo dvě noční procházky na záchod. Chcete-li se udržet hydratovaní, pijte dostatečné množství vody, ale pijte hlavně během dne. Posledních pár hodin před spaním pijte jen málo.

Jaká potravina nedělá před spaním dobře vám?

Zdroj: AmericanSleepAssociation

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články