Suchá kůže, vyrážka, bolest kostí a špatná imunita: Může se jednat o nedostatek vitaminu C

Vitamín C patří mezi nepostradatelné vitamíny, které tělo potřebuje dodávat. Když ho nemá, přichází problémy v oblastech, kde hraje tento vitamín důležitou roli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vitamín C je důležitý pro správnou funkci organismu, především pro silný imunitní systém, který vás dokáže chránit před nemocemi. Tělo potřebuje tento vitamín pravidelně dodávat, nejlépe potravou. Bohužel to ale ve většině případů nestačí, protože se lidé stravují nezdravě a chybí jim dostatek základních vitamínů, včetně vitamínu C. Jak poznáte, že ho máte málo?

Krvácení z dásní a z nosu

Nedostatek vitamínu C se projeví na dásních. Tento vitamín posiluje epitelovou tkáň v celém těle, dásně nevyjímaje. Bez dostatku vitamínu C dásně ustupují a krvácejí. Stejně tak budou náchylné ke krvácení i drobné cévky pod kůží, především na sliznici nosu. Pokud vás tento problém trápí, zkuste doplnit vitamín C. Jak postupovat v případě krvácení z nosu, radila naše redakce již dříve.

Modřiny a pomalé hojení

S výše popsaným mechanismem souvisí i vznik modřin. Drobné cévky jsou slabé, praskají při malém tlaku a vznikají tak drobná podkožní krvácení, která známe jako modřiny. Kromě toho si můžete všimnout, že se vám obyčejné rány a škrábance hojí pomalu, zpravidla několik týdnů. To způsobuje nedostatek vitamínu C, který pomáhá hojení, jak píše také web Healthline.

Zhoršená kvalita vlasů a kůže

Nedostatek vitamínu C se projevuje suchostí vlasů a roztřepenými konečky. Rostou také pomaleji než dříve. Kůže, které chybí vitamín C, je suchá, drsná a červená. Pro optimální stav kůže musíte zajistit dostatečný příjem vitamínu C.

Mladá žena s teploměrem na gauči iZdroj fotografie: Freepik
Časté nachlazení znamená zhoršenou funkci imunitního systému. Za tím může být nedostatek vitamínu C.

Únava a náladovost

Střídají se u vás nálady častěji než aprílové počasí? Pociťujete neustálou a nevysvětlitelnou únavu? Pak je to nedostatkem vitamínu C. Ten je, jak potvrzuje web MedicalNewsToday, spojen s psychickými problémy, jako je únava a úzkost. Zkuste ho nějaký čas doplňovat a možná se budete cítit lépe.

3 věci, které blokují vstřebávání vitamínu C. Dělá je většina z nás, i když nevědomky

Špatná imunita

Vitamín C podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou hlavní obrannou linií před viry a bakteriemi. Kromě toho je vitamín C antioxidant, který pomáhá chránit tělo před infekcemi a chronickými chorobami. Pokud ho máte nedostatek, pak jistě často marodíte. Schopnost vitamínu C podporovat imunitu je také důvod, proč se doporučuje jeho zvýšené množství právě při probíhající infekci jako podpůrná léčba. Stejně dobrý je čaj s citronem, o kterém jsme na JakZdravě psali již dříve.

Jak si dodáváte vitamín C vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články