Tato bylinka je 100krát účinnější než česnek. Je plná vitamínů, snižuje cukr v krvi a pomáhá i na ledvinové kameny

Kopr patří mezi stálice české kuchyně i lidové léčby a není se čemu divit, poradí si s vysokým tlakem, nachlazením i ledvinovými kameny.

kopr i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud v případě nachlazení, bakteriální infekce nebo zvýšeného tlaku či krevního cukru saháte zásadně po česneku, věřte, že existuje i další alternativa. Tou je kopr, který je v mnoha ohledech mnohokrát účinnější než česnek. Odborníci z Healthline dodávají, že kromě těchto potíží vám kopr může pomoci předcházet i dalším zdravotním problémům, jako jsou kardiovaskulární onemocnění či diabetes 2. typu.

Koprový čaj pomůže například při nachlazení 

Příprava koprového čaje snad ani nemůže být jednodušší. Stačí zalít 2 čajové lžičky sušeného kopru 3 dcl vody a nechat alespoň 10 minut louhovat. Nejčastěji jej využijete asi v případě nachlazení, protože, jak už jsme na JakZdravě zmiňovali, kopr obsahuje velké množství vitamínů C a A, které mimo jiné posilují imunitní systém a obranyschopnost organismu. 

Koprový čaj navíc pomáhá při kašli, bronchitidě i bolesti v krku. Vitamin C je také vynikajícím antioxidantem, který bojuje proti poškození buněk volnými radikály. Obsahuje také vitamin E, vitaminy skupiny B, železo, vápník, hořčík, zinek a měď.

vitamínová bomba, koule různobarevné s názvy vitamínů a minerálů iZdroj fotografie: Depositphotos
Vitamíny jsou pro správné fungování imunity nezbytné

Kopr si poradí i s vážnějšími problémy

Kopr má i silné antibakteriální účinky a dokáže zastavit růst patogenních bakterií. Pomůže vám tedy i v boji se závažnějšími onemocněními než jen s pouhým nachlazením. Mimo to také snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Při dlouhodobější konzumaci dokáže pomoci i při odstraňování ledvinových kamenů. 

Co opravdu znamená bolest hrudi a píchání srdce? Oba případy indikují varovný signál

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, je také velmi vhodný pro diabetiky (obzvláště 2. typu), protože, jak vysvětluje lékař Dany P. Baby, MD, kopr podporuje metabolismus sacharidů, udržuje normální hladinu inzulinu a také snižuje produkci cholesterolu v játrech a snižuje hladinu cukru v krvi. Můžete jej užívat jak preventivně, tak i jako doplňkovou léčbu. 

S čím kopr pomohl vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články