Přírodní inzulín, který ocení každý cukrovkář: Cukr v normě zařídí obyčejný kopr

Kopr není jen skvělým pomocníkem v kuchyni, ale také přírodním lékem. Umí toho skutečně hodně, tentokrát ale vyzdvihneme jeho účinky, ze kterých mohou těžit diabetici.

Žena měřící si glykémii i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Trápí-li vás vysoká hladina cukru v krvi, řešení se nachází mnohem blíže, než jste si mysleli. Dost možná vám roste doma na zahrádce. Je to kopr, úžasná rostlina s charakteristickou vůní. Hlavně syrový obsahuje velké množství antioxidantů a je úžasným zdrojem vitamínu C. Najdete v něm ale i další důležité vitamíny a minerály, pektin, kyselinu listovou a zdravou vlákninu.

Jak funguje kopr na glykémii

Kopr pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi (glykémii). Obsahuje totiž vanad, který reguluje tvorbu inzulínu a zabraňuje ukládání tuků, jak píše web Heatlhline. To znamená, že se cukr neukládá, ale jde přímo do svalů, kde se přemění na energii a může tak být využit. Vanad také pomáhá snižovat cholesterol, posiluje zuby, kosti a svaly. O dalších účincích kopru si můžete přečíst v článku staršího data na našem webu JakZdravě.

Kopr v mléce s okurkou iZdroj fotografie: Freepik
Z kopru se dá připravit mnoho výtečných receptů.

Pozor na předávkování

Kopr užívejte v rozumném množství, případně jeho užívání zkonzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Předávkování vanadem může být nebezpečné. Pokud budete kopr jíst pravidelně, během několika měsíců se výrazně sníží hladina cukru v krvi. Pokud jste diabetik, nesmíte sníst hodně kopru najednou. Došlo by k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi a vznikl by nebezpečný stav nazývaný hypoglykémie. Jak poznat, že vám nebezpečně klesá hladina cukru v krvi, popsala naše redakce v minulém článku.

7 ověřených tipů, jak zvrátit diabetes 2. typu, abyste už nikdy nemuseli užívat inzulín nebo léky

Sušený kopr? Proč ne

Kopr je na sušený velmi choulostivý. Obsahuje těkavé látky, které jsou důležité pro správný účinek na zdraví. Tyto látky se při sušení odpařují už při 50-60 °C. Pokud budete kupovat sušený kopr, podívejte se, při jaké teplotě byl usušen. Ze sušeného kopru se dá připravit koprový čaj, který se v některých zemích Evropy běžně popíjí.

Jak používáte kopr vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články