Nejsilnější bylinka, která léčí téměř vše: Snižuje krevní tlak a činí zázraky s hladinou cukru v krvi

Kopr není jen nepostradatelnou přísadou do koprové omáčky či láku na okurky, je zároveň i jednou z nejsilnějších léčivek.

kopr na prkénku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bylinná léčba má v našich končinách již dlouhou tradici. Léčivky, jako je heřmánek, měsíček či kopřiva se používají v Evropě k léčbě celé řady neduhů již po staletí a o možnostech jejich využití ví téměř každý. Jiné bylinky a léčivé rostliny bývají naopak opomíjené. Mezi tyto málo známé léčivky patří například kopr. Ten je skvělý proti nervozitě, stresu a úzkostným stavům, zažívacím potížím i nemocem, jako je diabetes či kardiovaskulární onemocnění.

Kopr pomáhá při mnoha chronických onemocněních 

Kopr má až nečekané množství zdravotních výhod. Jak už jsme na JakZdravě zmiňovali, pomáhá na ledvinové kameny, a snižuje hladinu glukózy (krevního cukru). Lékař Dany P. Baby, M.D. v této souvislosti připomíná, že kopr pomáhá diabetu 2. typu nejen předcházet, ale také jej lépe kompenzovat. Kopr je vhodný i při jiných chronických onemocněních. Pomáhá předcházet například osteoporóze, protože obsahuje vápník, hořčík a fosfor, látky, které jsou pro zdraví kostí zásadní.

diabetes iZdroj fotografie: Depositphotos
Kopr pomáhá předcházet diabetu 2. typu

Kopr chrání i zdraví srdce a cév 

Kopr je plný flavonoidů, které pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Dle předběžných studií kopr snižuje i krevní tlak a hladinu LDL cholesterolu, které jsou hlavními příčinami onemocnění kardiovaskulárního systému. Odborníci ze zdravotnického webu Healthline dodávají, že tato voňavá bylinka si poradí i s vleklými bakteriálními infekcemi, protože obsahuje éterické oleje, které bojují proti potenciálně škodlivým bakteriím, jako jsou Klebsiella pneumoniae a Staphylococcus aureus. 

Mladá žena svíjející se bolestí břicha na kanapi

Nevolnost, zvracení a špatné trávení: Možná se jedná o gastritidu

Další využití kopru

Kopr však můžete použít i při zcela běžných obtížích, jako jsou nevolnosti, bolesti břicha, menstruační křeče, bolesti hlavy, nespavost, záněty dásni, zápach z úst, bolesti zubů nebo třeba škytavka.

K čemu dalšímu používáte kopr vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články