Nevolnost, zvracení a špatné trávení: Možná se jedná o gastritidu

Gastritida je nepříjemné onemocnění, které může mít navíc i nepříjemné důsledky, jako jsou žaludeční vředy či dokonce rakovina žaludku.

Mladá žena svíjející se bolestí břicha na kanapi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Gastritida je zánět žaludeční sliznice, což je vrstva buněk, která obklopuje stěny žaludku. Tento stav může být akutní nebo chronický a může způsobit různé příznaky, včetně bolesti břicha, nevolnosti, zvracení, pálení žáhy a dalších problémů s trávením. Jak vysvětluje lékař Saurabh Sethi, M.D., zánět žaludku je vyloženě živnou půdou pro vznik vředů nebo rakoviny žaludku. Pokud vás tedy trápí přetrvávající žaludeční potíže, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit gastroenterologa.

Za gastritidu může životní styl i bakteriální infekce

Jak vysvětluje lékař Minesh Khatri, MD, příčiny gastritidy mohou být různé, nejčastěji jsou však na vině:

  • Infekce: Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, nejčastější příčinou gastritidy je bakterie Helicobacter pylori, kterou je dle odhadů infikováno až 80 % populace. Onemocnění však mohou způsobit i jiné bakteriální infekce.
  • Chronické podráždění: Nadměrné užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), alkoholu nebo dlouhodobý stres mohou podráždit žaludeční sliznici a vést ke vzniku gastritidy.
  • Autoimunitní onemocnění: Někdy stojí za gastritidou vlastní imunita, kdy imunitní systém těla útočí na buňky žaludeční sliznice.
  • Chronické nemoci: Ke gastritidě mohou vést i některé vážné infekce nebo nemoci, jako je například Crohnova choroba.

Nejčastějšími příznaky jsou zažívací potíže

Gastritida se může projevovat různými způsoby a příznaky se mohou lišit v závislosti na typu gastritidy a závažnosti stavu. Mezi ty nejčastější však patří:

nevolnost, žena nad WC iZdroj fotografie: Depositphotos
Nevolnost, případně i zvracení, jsou jedněmi z příznaků gastritidy
  • bolest břicha
  • pálení žáhy
  • nevolnost a zvracení
  • pocit plnosti
  • změny v chuti k jídlu
  • krvácení v zažívacím traktu (projevuje se jako černá lepkavá stolice)

Babičky na něj nedaly dopustit: Starodávný lék na štítnou žlázu, žaludek a průdušky

Léčba se odvíjí od příčiny

Léčba gastritidy závisí na příčině a závažnosti příznaků. Může zahrnovat užívání léků ke snížení kyselosti žaludeční šťávy, antibiotika (pokud je příčinou infekce bakterie H. pylori), protože tato bakterie způsobuje řadu dalších problémů, jak už jsme ostatně na JakZdravě zmiňovali. Lékař vám může doporučit také změny stravovacích návyků, případně i léky k ochraně žaludeční sliznice. Příznaky rozhodně nepodceňujte a řešte gastritidu včas.

Jak jste se gastritidy zbavili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články